BRATISLAVA – Pre 143 policajtov bolo za dva roky vyplatených vyše 27 miliónov korún. Ako zistil Najvyšší kontrolný úrad, za roky 2000 a 2001 bola táto suma vyplatená v krajských riaditeľstvách Policajného zboru v Bratislave a Nitre. Vyše tri štvrtiny z policajtov, čo dostali odchodné, bolo mladších ako 50 rokov a takmer tretina bola mladšia ako 40 rokov. Najvyšší kontrolný úrad preto odporúča upraviť vekovú hranicu vyplácania odchodného a výsluhových príspevkov na 50 rokov.
Krajské riaditeľstvá sa nedopustili žiadneho protizákonného postupu, odchodné policajtom zaručuje zákon. A spolu s ním aj výsluhový príspevok, výsluhový dôchodok a rad ďalších výhod.„Keby sa tieto sociálne istoty odbúrali, veľa policajtov by v Policajnom zbore nebolo,“ myslí si hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave Marta Bujňáková. Tvrdí, že sa prijímajú opatrenia, aby sa to nezneužívalo, aj keď ich konkrétny dosah nepozná.
„Nárok na to majú, musia to dostať,“ hovorí riaditeľ vnútorného odboru Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Nitre Jozef Krutošík. Pripúšťa, že mnohí odchádzajú od polície, pretože sa boja, že o svoje výhody prídu. „Počúvajú, že sa budú znižovať stavy, naposledy sa šírili informácie, že sa bude meniť zákon o sociálnom zabezpečení policajtov. Všetky takéto fámy sa na nich odrážajú a väčšina tých, ktorí majú odslúžené svoje roky, si povedia: Keď odídem teraz, mám určitú istotu, ako by som mal čakať a potom nedostanem nič.“
Svojím dielom sa pod ich rozhodnutie odísť podľa neho podpísali aj médiá, ktoré policajtov často vykresľujú ako alkoholikov či skorumpovaných. „To sa mnohých značne dotklo,“ tvrdí. Nevylučuje však, že niektorých zlákala vidina lepšieho zárobku v inom zamestnaní.
O tom, že práca v polícii je lákavá, svedčí aj rastúci záujem o štúdium na Akadémii Policajného zboru v Bratislave. Jej rektor Jozef Kuril si nemyslí, že by to bolo pre výhody, ktoré práca v polícii prináša, aj keď istú spojitosť nevylučuje. „Služba v polícii znamená pre jednotlivca riešenie, svojím spôsobom, aj vlastnej sociálnej situácie,“ hovorí.
ČO HOVORÍ ZÁKON
Podľa zákona o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov, účinného od 1. júla minulého roka, patrí odchodné:
a) policajtovi, ktorého služobný pomer sa skončil – uvoľnením, prepustením alebo uplynutím dočasnej štátnej služby,
b) profesionálnemu vojakovi prepustenému zo služobného pomeru, ale len ak služobný pomer jedného či druhého trval najmenej päť rokov. Odchodné je vo výške základu, za každý ďalší skončený rok trvania služobného pomeru sa zvyšuje o jednu polovicu základu. Policajtovi prepustenému pre nespôsobilosť vykonávať akúkoľvek funkciu v štátnej službe sa znižuje odchodné o jednu tretinu. Takisto profesionálnemu vojakovi prepustenému pre nespôsobilosť vykonávať službu v ozbrojených silách alebo ak nesplnil niektorú zo základných povinností vojaka.
Odchodné nepatrí policajtom či vojakom, ktorí boli prepustení pre právoplatné odsúdenie na nepodmienečný trest odňatia slobody alebo za úmyselný trestný čin.
(joč)