Paríž 24. februára (TASR) Práca inšpektorov OSN poverených kontrolou odzbrojenia Iraku prináša výsledky a inšpekcie môžu pokračovať až do úplného odzbrojenia Iraku. Inšpektori dosahujú pokrok v práci. V spojitosti s irackým problémom treba riešiť závažnú krízu šírenia zbraní hromadného ničenia, povedal v rozhovore pre dnešné číslo denník Le Figaro francúzsky minister zahraničných vecí Dominique de Villepin.
Neskôr bude potrebné čeliť podobným krízam aj v ďalších krajinách, napríklad v Kórejskej ľudovodemokratickej krajine. Ide o veľkú vec. Medzinárodné spoločenstvo sa v Iraku pokúša o niečo nové a príkladné, dodal minister.
V rokoch 1991 až 1998 inšpekcie v Iraku fungovali. V tom čase sa podarilo zničiť viac zbraní hromadného ničenia ako počas vojenskej operácie v Perzskom zálive v roku 1991. Potom, v rokoch 1998 až 2002, sa inšpekcie nevykonávali. Túto vzniknutú čiernu dieru treba teraz zaplniť. V Iraku musíme odzbrojiť režim, ktorý riadi diktátor. Podobný prípad možno nájsť aj v iných krajinách. Preto treba vypracovať prostredníctvom inšpekcií nástroj, ktorým by sa dali odzbrojiť aj ďalšie podobné krajiny a dali by sa tým zároveň aj záruky medzinárodnému spoločenstvu, uviedol de Villepin.
Francúzsko navrhne Bezpečnostnej rade OSN druhé memorandum, ktorého cieľom bude definovať, popri posilnení inšpekcií, konkrétne kritériá na uľahčenie odzbrojenia Iraku. Francúzsko predloží aj návrh na stanovenie termínov v jednotlivých programoch na uľahčenie práce inšpektorov OSN a na zrýchlenie účinného odzbrojenia Iraku. Paríž bude chcieť, aby sa spresňovali konkrétne požiadavky v každej etape procesu inšpekcií. Napríklad, inšpektori OSN majú možnosť vypočuť irackých odborníkov, ktorí sa podieľali na vývoji zbraní hromadného ničenia. Experti by si sami vybrali miesto, kde by vypovedali bez nahrávania výpovedí. Bagdad odovzdal zoznam s menami 83 odborníkov, ktorí prispeli v roku 1991 aj k zničeniu chemických zbraní. To je základ, na ktorom možno stavať a postupovať ďalej, uviedol de Villepin.
V odpovedi na otázku denníka, že USA vidia v rezolúcii 1441 aj možnosť použitia sily proti Iraku, ak Bagdad odmietne nahlásiť niektoré zbrane a nebude aktívne spolupracovať na odzbrojení, minister povedal, že stanovisko Francúzska je nasledovné: kým inšpekcie fungujú, treba v nich pokračovať a napredovať touto cestou.
Nech sa stane čokoľvek, v každej etape vývoja irackej krízy bude Organizácia Spojených národov zohrávať dôležitú úlohu. V deň, keď bude potrebné obnoviť mier, bude mať OSN významné poslanie, lebo je jadrom legitímnosti medzinárodného spoločenstva, povedal de Villepin v odpovedi na otázku Le Figaro, či OSN hrozí, že sa dostane na okraj, ak sa USA rozhodnú postupovať proti Iraku samostatne.