Babkin má vo svojej smole šťastie. Dostal síce osemročný, ale vzhľadom na svoj vek (72) a zlý zdravotný stav podmienečný trest. A tak za to, že vraj americkému dôstojníkovi vo výslužbe Edmondovi Popovi odovzdával v rokoch 1996 až 2000 tajné materiály o raketových komplexoch Škval, bude len zbavený možnosti vedeckej práce. Nesmie ani prednášať, zastávať pôvodnú funkciu zástupcu katedry raketových motorov a stráca hodnosť zaslúžilý pracovník vedy. Američan Pope bol spolu s ním zatknutý v roku 2000 a odsúdený na nepodmienečný dvadsaťročný trest v kolónii so sprísneným režimom. Ruský prezident Vladimir Putin mu však vzhľadom na zlý zdravotný stav a „vysokú úroveň rusko-amerických vzťahov“ udelil milosť.
Babkin tvrdí, že všetky „tajné“ materiály boli v oficiálnych správach, ktoré mal za úlohu poskytovať na základe zmluvy Pensylvánskej univerzity a to aj robil. Za to, že tieto dokumenty, ktoré ani nespracovával, iba podpisoval, obsahovali tajné údaje, nemôže, pretože hodnotiť, čo je štátne tajomstvo nemal za úlohu. Od Popa nikdy žiadne peniaze nedostával a stýkal sa s ním dokonca s vedomím samotnej FSB.
To, že si profesor Babkin skutočne ako špión nič neprivyrobil, uznal i súd a všetky zhabané peniaze - vyše 12-tisíc dolárov, 3-tisíc maďarských forintov a 700 mariek - mu nakoniec vrátil. Vedcov, ktorých Federálna služba bezpečnosti obvinila zo špionáže, je v Rusku v poslednom čase toľko, že sa vžil termín „vedecké kauzy“.
Tento rok v januári obrancovia ľudských práv a vedeckí pracovníci usporiadali v Moskve konferenciu o špiónománii. Sám prezident Putin nedávno priznal, že špiónománia sa v krajine rozvíja a stáva sa nebezpečnou. Medzi slávnych ruských vedcov špiónov patrí i fyzik Valentin Danilov z Krasnojarskej univerzity, ktorý bol obvinený zo špionáže v prospech Číny a teraz v domácom väzení čaká na rozsudok. Materiály, ktoré svojim čínskym kolegom - mimochodom, tiež na základe oficiálnej zmluvy - dodával, odtajnili pred ôsmimi rokmi.
Vedec a diplomat Valentin Mojsejev si štyri a pol roka vo väzení za vlastizradu a spoluprácu s Južnou Kóreou už odsedel a fyzik a historik Igor Suťagin z Kalugy je za mrežami za špionáž pre USA už štvrtý rok. Podľa obrancov ľudských práv majú všetky „vedecké kauzy“ niečo spoločné. Ako tvrdí advokátka Anna Stavická, FSB špiónomániu podporuje a snaží sa tak dokazovať svoju dôležitosť pre štát. Ďalšie, čo majú procesy spoločné, je, že všetci vedci odovzdávali do zahraničia informácie, ktoré boli dostupné širokej verejnosti.
Podľa mnohých vedcov sú procesy špeciálne vykonštruované a pripomínajú súdy z roku 1937. „Sú to idiotské procesy,“ zhodnotila situáciu šéfka moskovského Helsinského výboru Ludmila Alexejevová.