
Zbrojní inšpektori OSN v sobotu prehľadávali púšť okolo mesta Falluja, asi 60 kilometrov od Iraku. FOTO - ČTK/AP
Kórei, kde sa zúčastní na inaugurácii Ro Mu-hjona do funkcie prezidenta. Powell pred odletom z Tokia vyhlásil, že „nastal čas činu“ pri odzbrojovaní Iraku.
Čína zatiaľ zastávala názor, že irackú krízu treba riešiť mierovými prostriedkami a že zbrojní inšpektori OSN majú mať neobmedzené množstvo času na kontrolu, či Irak vlastní zbrane hromadného ničenia. Peking, ktorý má v RB OSN právo veta, by sa však pod americkým vplyvom mohol nechať presvedčiť, aby sa zdržal hlasovania o budúcej rezolúcii a umožnil tak jej prijatie.
Aj Rusko neochvejne deklaruje nesúhlas s použitím sily. „Sme naďalej presvedčení, že nové rezolúcie BR OSN o Iraku nie sú potrebné,“ vyhlásil námestník ruského ministra zahraničia Jurij Fedotov. „Sme proti rezolúcii, ktorá by automaticky schvaľovala použitie sily.“
Vo francúzskej tlači sa v posledných dňoch množia dohady, koľko času ešte zostáva do vojenského úderu na Irak. S odvolaním sa na diplomatické zdroje, ktoré sú v kontakte s Američanmi, pritom médiá uvádzajú najčastejšie dátum okolo 15. marca.
V rôznych častiach sveta zatiaľ pokračovali protestné akcie proti chystanej vojenskej operácii proti Iraku. Odpor proti vojne dávali najavo mieroví aktivisti v Bosne, Nemecku a Taliansku. Blízko talianskeho mesta Padova zablokovali protivojnoví aktivisti cestu železničnému vojnovému konvoju so zbraňami mieriacemu zo severného Talianska na americkú vojenskú základňu Camp Darby pri talianskej Florencii. Protestujúci zapálili na koľajniciach ohne, aby zastavili „konvoj smrti“ prepravujúci zbrojné arzenály, ktoré majú byť použité v prípadnej vojne proti Iraku. Konvoj musel byť nakoniec odklonený na inú trasu.
Obavu z prípadnej vojny s Irakom vyjadril aj nemecký minister zahraničia Joschka Fischer. Vojna posilní prejavy medzinárodného terorizmu, varoval.
Cez víkend sa ozvali aj severoirackí Kurdi. Bránia sa pokusom Turecka získať medzinárodný súhlas na prekročenie hraníc s Irakom, aby mohli brániť turecké záujmy v prípade vojenského útoku Spojených štátov a Veľkej Británie, píše BBC. Irackí Kurdi vyhlásili, že v takom prípade sú pripravení ísť do zbrane.
V Kuvajte zatkli muža, ktorý údajne dodával irackým tajným agentom „vojenské bezpečnostné informácie“. Je to už druhý zadržaný proiracký špión v Kuvajte.
(čtk, zo)
Americkí vojaci kšeftujú, len ak im dôjde káva
Americká armáda je vo svojich očiach vybavená najlepšie zo všetkých armád sveta. Napriek tomu kvitne medzi jej vojakmi, čakajúcimi teraz v Kuvajte na možný zásah v Iraku, čulý výmenný obchod, píše agentúra AFP.
Medzi najžiadanejší tovar patria v USA zakázané kubánske cigary, cigarety, žuvací tabak a noviny. Na dračku ide i tekuté mydlo, toaletný papier a hygienické vreckovky.
Najcennejším výmenným artiklom sú nepochybne noviny. „Nikto nám tu nič nepovie. Stavím sa, že moji rodičia doma sa dozvedia o tom, že som v Iraku, skôr než ja,“ sťažuje sa jeden vojak.
Začínajú dochádzať cigarety aj káva. Fajčiari a konzumenti kávy začínajú byť nervózni.
Výmenný obchod v americkej armáde nie je žiadnou novinkou. Počas vietnamskej vojny sa vymieňala puška za biftek.
„Som dôstojník a džentlmen. V živote by som neťažil z príležitosti a nezapojil sa do nejakého kšeftovania. S výnimkou situácie, keď by mi došla káva,“ priznáva veterán Padilla. (čtk)