BRATISLAVA - Už v marci by sa mal objaviť návrh nového sterilizačného zákona. Modernizáciu 30 rokov starého predpisu urýchľuje rozruch, ktorý nastal po publikovaní správy o údajnom nezákonnom sterilizovaní rómskych žien na východnom Slovensku.
„Budem presadzovať, aby sa pri sterilizácii vyžadoval informovaný súhlas, čas na rozmyslenie minimálne 72 hodín. Budeme tiež asi trochu zdržanliví pri povoľovaní sterilizácií po druhom cisárskom reze najmä u mladých žien,“ povedal pre SME hlavný odborník ministerstva zdravotníctva pre gynekológiu profesor Karol Holomáň.
Ministerstvo zdravotníctva a Slovenská gynekologická spoločnosť ho minulý týždeň vyslali na kontrolu do nemocníc na východnom Slovensku. „Nezistil som porušenie zákona. Ani lekárskej etiky,“ hovorí.
Odmieta tiež obvinenia správy Telo a duša, podľa ktorých slovenskí lekári neovládajú moderné medicínske postupy, u rómskych žien si cisárskym rezom uľahčujú prácu a robia ho zastaraným spôsobom. „Dôkladne som si správu preštudoval. Autorky nemali základné medicínske poznatky,“ hovorí.
Dnešné problémy podľa neho pramenia aj z toho, že pre Rómov je žena, ktorá nemôže mať deti, menejcenná. Rómske ženy sa však o svoje zdravie starajú málo, vôbec alebo zriedkavo chodia do tehotenských poradní, v Krompachoch až tretina z nich po pôrode hneď utečie domov. „Za posledných desať rokov sa správanie rómskych rodičiek veľmi zmenilo,“ hovorí Holomáň.
S označovaním pacientov na rómskych a nerómskych nesúhlasí, v súčasnej situácii je to však podľa neho nutné. Ináč sa nebude dať urobiť seriózna analýza zdravotnej starostlivosti. „Ako ináč máme dokázať napríklad pri takýchto obvineniach, aká je skutočnosť?“ pýta sa.