Najväčší pesimizmus prejavili respondenti v latinskoamerickom El Salvadore (55 percent), v Bolívii a Kolumbii (43 percent), ale aj Argentíne, kde očakáva nelichotivú budúcnosť takmer 31 percent obyvateľov. Svetlou výnimkou sú Mexičania, ktorí po zvolení prezidenta Vicenta Foxa čakajú lepší rok.
Za najväčších optimistov v Európe i vo svete možno okrem Švédov najnovšie považovať aj Kosovčanov, kde deväť z desiatich respondentov verí, že rok 2001 bude lepší. Podobne odpovedali aj obyvatelia Juhoslávie, kde až 65 percent po zvolení Vojislava Koštunicu za prezidenta očakáva lepšiu budúcnosť. Na druhej strane si 32 percent Srbov myslí, že nový rok bude plný konfliktov.
Ázia a Pacifik sú v rozdieloch pestrejšie. Najviac si však verí Vietnam, ktorý sa objavil v ankete po prvýkrát. Ako uvádza Gallupov ústav, 8 z 10 vietnamských respondentov dúfa, že rok 2001 bude lepší, čo znamená v rebríčku optimistov druhé miesto vo svete. V Afrike je najviac optimistov v Nigérii, najskorumpovanejšej krajine sveta, ktorá vo svetovom meradle „optimizmu“ obsadila tretie miesto. Horší rok zase očakávajú v Zimbabwe, ktoré má za sebou rok plný nebezpečných politických manipulácií a útokov na bielu menšinu.
Odpovede obyvateľov v niektorých blízkovýchodných štátoch odzrkadľujú napätú atmosféru od septembra minulého roku. Kým tretina Izraelčanov očakáva horší rok, v Spojených arabských emirátoch alebo Kuvajte sa zase tešia na pozitívne ekonomické zmeny. (taa)