Väčšina včelstiev už ploduje

Druhým najchladnejším mesiacom po januári býva väčšinou február. Dni a slnečný svit sa predlžujú, teploty sú však nízke, hoci teplotné rozdiely medzi severnými a južnými oblasťami Slovenska sú značné.


Aj keď vonku panuje chladné počasie, väčšina včelstiev už ploduje.


Napriek tomu, že sa vyskytuje aj mrazivé počasie, väčšina včelstiev už ploduje. Plochy plodu sú však pomerne malé. Na základe pozorovaní sa odhaduje, že v januári sa vyliahne okolo 800, vo februári 2400, v marci 5700, v apríli 8900, v máji 15-tisíc a v júni až 16-tisíc mladých včiel. Podobne ako v januári nie je skoré plodovanie žiaduce, lebo zaťažuje včelstvá.

V niektorých rokoch včely urobia v druhej polovici februára jarný prelet. Po ňom si s nimi vydýchne aj včelár, lebo februárový prelet blahodarne pôsobí na zimovanie včelstiev. Pre vývoj a výživu plodu je takmer nenahraditeľný peľ. Ten obsahuje 50 až 70 percent nestráviteľných látok, ktoré sa zhromažďujú vo výkalovom vaku a môžu dosiahnuť až 57 percent hmotnosti včely. Z hľadiska sacharidovej zložky potravy je nežiaduci v zásobách medovicový med. Situácia vo včelstvách sa skomplikuje, ak sa jarný prelet v dôsledku nepriaznivého počasia presunie až na koniec marca.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Vo februári treba vybrať z úľa podmetovú podložku a vyčistiť ju. Keď je melivo na podložke zo šiestich až siedmich uličiek rámikov, včelstvo je pravdepodobne silné. Kontrolu zimovania včelstiev treba minimalizovať na dva-tri razy za celé zimné obdobie. Takmer každý dotyk úľa vyrušuje včelstvo a je škodlivý.

V tomto mesiaci pokračujeme v príprave na včelársku sezónu. Ak chceme kočovať, treba si pripraviť plán kočovky s variantným riešením. Cez včelársku organizáciu podáme žiadosť na vydanie kočovného preukazu okresnou veterinárnou a potravinovou správou. Keď plánujeme kočovať do lesných porastov, musíme si vybaviť vstup do lesa.

Nesmieme zabudnúť na prípravu rámikov a zatápanie medzistienok. Obnova včelieho diela je nevyhnutná. Na každé včelstvo k obnove diela potrebujeme vystavať štyri až päť medzistienok. Je známe, že vyliahnutá včela zanechá v bunke plodové obaly. Rozmery bunky sa preto zmenšujú z 5,36 milimetra na 4,90 milimetra. V menšej bunke sa vyliahne menšia včela, ktorá má kratší cuciak a medový váčik menší až o štvrtinu (11,7 mm3). Takéto včely prinesú do úľa menej sladiny ako vyliahnuté z panenských či žemľových plástov. Výmena diela je dôležitá aj z hygienických a zdravotných dôvodov. Staré plásty sú semeniskom chorôb plodových zárodkov.

SkryťVypnúť reklamu

Ak na prípravu medzistienok použijeme staršie rámiky, treba ich po vyrezaní voštín očistiť a dezinfikovať. Na dezinfekciu sa odporúča použiť 10-percentný roztok sódy, alebo dvojpercentný roztok lúhu sodného. Rámiky sa nechajú v horúcom roztoku asi dve minúty, potom sa dôkladne umyjú a vysušia.

V tomto období je vhodný čas na vyhodnotenie záznamov výkonnosti včelstiev v minulom roku. Získané poznatky využijeme na skvalitnenie plemenárskej práce, najmä pri chove matiek. Pri vlastnom odchove treba kúpiť ročne niekoľko matiek od registrovaných chovateľov. Tie rozchovávame, lebo sú spravidla kvalitnejšie. Okrem toho sa vyhneme príbuzenskej plemenitbe. Včelie matky treba objednávať včas, aby sme ich dostali v požadovanom termíne. Odhaduje sa, že zlepšovaním plemenárskej práce možno zvýšiť medný výťažok až o tretinu.

SkryťVypnúť reklamu

FOTO – ARCHÍV

Autor: Doc. Ing. PAVEL BUCHTA, CSc.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 589
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 315
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 715
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 127
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 341
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 906
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 871
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 384
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu