
Jarné kvety ako frézie a tulipány možno ozvláštniť natrhanými palmovými listami zmotanými do „uzlíkov“ či rozprestretých do priestoru. Efektná je „tŕňová koruna“ uvitá z prútia, ktorá kyticu rámuje. Kytica sa rodí z momentálnej inšpirácie flóristky.
Problém je skôr vybrať si. Napríklad v mori ruží. Keďže nestoja práve málo, treba si vybrať čo najčerstvejšie. Ako však rozoznať, či ide skutočne o svieže púčiky, alebo podnikavý predavač iba obtrhal starej rozkvitnutej rastline odstávajúce lupene? Rada odborníka znie – treba sa jemne dotknúť hlavičky kvetu. Skutočne čerstvé ruže majú kvet plný a tvrdý.
A čo robiť, aby ruže vydržali čo najdlhšie? V obchodoch ich cez noc skladujú v chladných miestnostiach, či rovno v chladničkách pri teplote 1 stupeň Celzia. Rovnako dobre však poslúži, keď sa celé kvetiny ponoria doma aspoň na hodinu do vane s chladnou vodou. Iná rada naopak znie, stonky uvariť. Teda, končeky ruží na pár minút ponoriť vo vriacej vody. Znie to barbarsky, ale vraj to funguje. Ružiam, a kvetom všeobecne, tiež prospieva, keď sa do vázy vsype cukor, či dokonca pridá kvapka Sava. Zabráni to hnitiu listov a stoniek. Na predĺženie života kytíc možno tiež kúpiť špeciálnu prísadu pre rezané kvetiny, dobre však funguje aj staré známe pravidlo – kvetom dennodenne meniť vodu a vždy ráno zrezať do šikma kúsoček stonky.

Ruže kupujú najmä zaľúbení na Valentína.
Ruže pre zaľúbených
Zdalo by sa, že ruža je u nás najpopulárnejšou kvetinou. V kvetinárstvach nám však povedali, že ich kupujú najmä zaľúbení a na Valentína, inak si zákazníci želajú skôr exotickejšie kvetiny. Podstatnú zmenu prekonali kytice. Tradične uviazané kvety zdobené mašľou a „so zeleným“ chce málokto. Vystriedali ich skutočné umelecké diela. Z kvetinárov sa stali flóristi, ktorí aranžujú kvety doplnené o trávy, bambusy, konáriky. Kytice čnejú do výšky, do šírky, sú kruhové, asymetrické, špirálovité.
Čo práve letí
Predzvesťou ozvláštnených slovenských kytíc boli pestrofarebné papiere a sušené kvety. Je to už pár rokov, čo sa nimi kvetiny začali prizdobovať. Prestalo platiť, že kyticu pred darovaním treba odbaliť, naopak obrovské papierové aranžmá sýtych farieb kyticu akoby rámovalo.
Dnes je móda kytíc ďalej. Papiere, stuhy a sušené trávy začínajú byť out. V moderných kyticiach sa živé kvety so sušenými nekombinujú, skôr sa tvorca pohráva s rozmanitosťou kvetov, zelených listov a tráv. Čerešničkou je nastriekanie listov kytice špeciálnym sprejom. Aby sa krásne leskli a zároveň sa im tak dodá výživa. Sprej dnes už bežne dostať v kvetinárstvach a možno ho použiť aj na izbové kvety. Budú krásne a nebude na ne ani sadať prach.
Namiesto gýčovitých stúh sa kytica zviaže trsom trávy, prípadne prírodnou slamou. Tá môže byť zafarbená.

Moderné kytice čnejú do výšky alebo sa ťahajú do šírky.
Kytica ako solitér
Ako nám povedala kvetinárka Lenka, hoci je stále dosť kvetinárstiev, kde viažu kytice na jedno kopyto, čoraz viac zákazníkov si žiada kyticu jedinečnú. Takú, ktorá je naozaj len jedna jediná a práve pre neho ju flórista vymyslel a uviazal. Kytica je dielom momentálnej nálady a jeho šikovnosti.
„Keď vezmem do ruky kvety, vlastne ešte neviem, ako bude kytica vyzerať. Ako však začnem prikladať kvet ku kvetu, začne sa mi črtať jej jasný obraz,“ vraví Lenka. Podľa nej sa flórista môže inšpirovať časopismi či prezentáciami, ale aj tak je dôležitejšie mať inšpiráciu v sebe.
„Viazaniu kytíc sa síce dá naučiť, ale vlastná fantázia a tvorivosť sú nenahraditeľné.“
Rozkvitnuté kvetináče
Dnes je prípustné darovať namiesto kytice i kvetinu v črepníku. Najlepšie rozkvitnuté miniruže, hyacinty, primuly, tulipány, narcisy. Pri cibuľovinách možno po odkvitnutí cibuľky odložiť a nasledujúcu jar ich opäť zasadiť. Či už do črepníka, alebo na záhon, kde bude darcu pripomínať roky.
Hyacinty sa dnes, naopak, nepredávajú len ako črepníková rastlina, ale aj ako rezané kvety. Krásne voňajú a dlho vydržia. Netreba sa báť ani úplne zelených púčikov, bez náznaku kvetu. O to dlhšie budú tešiť obdarovaného. Ako darček však lepšie poslúžia už efektne rozkvitnuté.
Ak obľubujete tulipány, treba pamätať na to, že majú rady chlad. V izbe sa rýchlo rozvijú a odkvitnú. Keď sa však na noc vložia do chladničky, či na chladnú chodbu a ráno sa zreže kúsok stonky, výrazne sa predĺži ich životnosť.
Kytica navždy
Zaujímavým trendom je vkladať do kytíc konáre. Napríklad vŕbové prúty. Po pár dňoch vyženú zelené lístky a majiteľ sa z nich môže tešiť ešte dlho po tom, čo pôvodná kytica odkvitla. Dokonca ich potom tmožno zasadiť v záhrade či na balkóne.
Exotickou novinkou je bambus. Na prvý pohľad vyzerá ako sýtozelená palica. Rovná alebo poskrúcaná. Bambusy, ktoré sa k nám dovážajú, sú zväčša zaštepené, napríklad dracénou. Keď ich dáme do vody, dracéna vyraší a časom vznikne atypická palma. Bambus pôsobí dekoratívne aj sám osebe. Môžeme ho dať do vody, vynikne najmä v rovných sklených nádobách. Keď sa zakorení, možno ho presadiť do zeminy a získať novú izbovú rastlinu.
A na záver rada. Ak máte málo peňazí, nechcite, aby vám uviazali čo najväčšiu kyticu. Bude pôsobiť lacno. Oveľa efektnejšie vyznie jediný kvet, ktorý šikovný flórista nápadito ozdobí.
FOTO SME – PAVOL MAJER a ARCHÍV