Atény 21. februára (TASR) - Chorvátsko bude konzultovať s európskymi partnermi pred tým, než odpovie na žiadosť USA o pomoc v irackej kríze. Povedal to dnes chorvátsky premiér Ivica Račan napriek ústnemu súhlasu, ktorý od jeho krajiny Washington dostal pred dvoma týždňami.
Krátko po tom, čo Chorvátsko dnes oficiálne požiadalo o členstvo v EÚ, Račan na margo žiadosti USA povedal: "Dostali sme neformálnu požiadavku, ale musíme si najskôr vyjasniť niektoré body, kým sa rozhodneme". "Tiež by sme chceli vedieť, či sa možná vojenská akcia proti Iraku uskutoční s mandátom OSN," dodal Račan v Aténach, kde odovzdal prihlášku Chorvátska do EÚ.
Chorvátsko sa pred dvoma týždňami pripojilo k iniciatíve stredo- a východoeurópskych krajín z Vilniuskej desiatky (V-10), ktoré zaujali proamerický postoj v otázke Iraku. Iniciatíva vyvolala ostrú kritiku Francúzska, ktoré sa spolu s Nemeckom stavia proti vojnovým hrozbám USA voči Iraku, ale aj mnohých Chorvátov. Podľa nedávnych prieskumov je 72 percent Chorvátov proti vojne v Iraku a Račan si to - podľa vlastných slov - uvedomuje.
Podľa chorvátskych diplomatov sa žiadosť USA týka medziiným využívania vzdušného priestoru, tankovania a základne na núdzové pristávanie.
V čase hroziaceho Spojenými štátmi vedeného útoku na Irak dnes švajčiarska vláda oznámila, že kým sa konflikt nezačne, americké lietadlá môžu prelietavať nad jeho územím z humanitárnych dôvodov alebo smerujúc na prieskumné lety do Iraku. Švajčiarsky kabinet však nepovolil iné možnosti, ako napr. prevoz materiálu či jednotiek.