Bratislava 21.februára (TASR) - Samosprávne organizácie poľnohospodárov v krajinách Višehradskej štvorky (V4) budú spolupracovať a koordinovať svoje postupy nielen v období pred vstupom do Európskej únie (EÚ), ale aj po ňom.
Vyplynulo to z 12. summitu Maďarskej agrárnej komory (MAK), Agrárnej komory Českej republiky (AK ČR), Celonárodnej rady poľnohospodárskych komôr Poľska a Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK), ktorý sa uskutočnil tento týždeň v Budapešti.
Delegácie agrárnych komôr vyjadrili znepokojenie nad výsledkami kodanského summitu, ktoré podľa nich môžu mať negatívny vplyv na konkurencieschopnosť poľnohospodárstva v pristupujúcich krajinách. Agrárne sektory V4 podporujú integráciu, ale súčasne žiadajú od národných vlád "poskytnutie neodvolateľných záruk", že vyrovnajú priame platby na maximálnu úroveň dohodnutú v Kodani, to je na 55, 60 a 65 % v prvých troch rokoch po vstupe do EÚ.
Zmierniť nevyrovnanosť priamych podpôr by mohlo rozdelenie finančných rezerv na rozšírenie medzi nových členov EÚ. Podľa prezidenta AK ČR Václava Hlaváčka predstavujú asi 1,64 miliardy EUR, pričom 5 % priamych platieb pre všetkých 10 kandidátskych krajín predstavuje 220 miliónov EUR. S budovaním Integrovaného administratívneho a kontrolného systému (IACS) a platobných agentúr, bez ktorých nebude možný transfer priamych platieb a prostriedkov zo štrukturálnych fondov EÚ, majú problémy všetky krajiny V4. Najviac zaostáva Slovensko, ktoré však zatiaľ - podobne ako Poľsko, ČR a Maďarsko - nepripúšťa, že by všetky práce nestihlo včas.
Summit v Budapešti vyslovil požiadavku na rekonštrukciu prezídia a predsedníctva COPA/COGECA tak, aby sa pristupujúce krajiny stali ich plnohodnotnými členmi. Agrárne komory štátov V4 asociovanými členmi európskych mimovládnych organizácií COPA/COGECA, zastrešujúcich poľnohospodárov a ich spracovateľské subjekty, od vlaňajšieho septembra.
"Najdôležitejšou úlohou samospráv bude pripraviť svojich členov na nové podnikateľské prostredie, ktoré ich čaká v EÚ", povedal ústredný riaditeľ SPPK Róbert Chalás. Mnohí agropodnikatelia sa podľa neho obávajú náročného administrovania, spojeného s čerpaním podpôr u únie a prostriedkov zo štrukturálnych fondov. "Tento proces však musia zvládnuť a komory by im mali byť nápomocné pri získavaní potrebných informácií, prípadne aj vypĺňaní žiadostí," doplnil R. Chalás. Pokiaľ ide o petičnú akciu slovenských poľnohospodárov a potravinárov, ktorá stále pokračuje, podľa R. Chalása môže SR rátať so solidaritou a podporou agrárnych komôr V4.
Informácie TASR poskytol hovorca SPPK Stanislav Nemec.