Vedomosti v pravopise a morfológii majú slovenskí žiaci hlboko pod štandardom. Učitelia tvrdia, že to spôsobujú predimenzované učebné osnovy, literárna výchova je stále založená na memorovaní.
To, čo by si študent bežne mohol pozrieť na internete, sa musí učiť memorovať. Na hodinách niet času na diskusiu, lebo učiteľ sa musí riadiť tým, čo mu predpisujú osnovy.
A tie sú nemilosrdné, maturant by mal vedieť vymenovať, čo napísal Štúr aj Bajza, kde a kedy sa narodil Janko Kráľ a podobne.
Na diskusiu o prečítaných dielach zostáva pramálo času. Aj preto žiaci základných škôl, ale ani gymnazisti nečítajú. Skôr dávajú prednosť televízii, počítačom.
Odborníci ale upozorňujú, že ich slovná zásoba sa stále zužuje. Učitelia slovenského jazyka sú z postoja žiakov k materinskému jazyku nešťastní.
Prehrešky proti slovenčine sa však na mladých hrnú zo všetkých strán. Stačí chvíľu počúvať televízie, rádiá.
Hercovi Jánovi Mistríkovi dnešní moderátori trhajú uši. Slovenčinári sa prednedávnom dohodli, že súčasný stav treba zmeniť.
Aj do tohto predmetu treba zaviesť diskusiu, tvorivosť myslenia.
Viac si prečítate v utorňajšej prílohe Škola a rodina.