Madrid 21. februára (TASR) - Generálny tajomník Ligy arabských štátov (LAŠ) Amr Músá nevníma Irak ako hrozbu pre bezpečnosť Blízkeho východu, avšak obáva sa, že Spojenými štátmi vedený útok by vyvolal násilné odvety.
Músá v rozhovore pre dnešné vydanie španielskeho denníka El País uviedol, že iracký prezident Saddám Husajn nie je v súčasnosti dostatočne silný na to, aby ohrozil bezpečnosť a stabilitu v regióne.
Jeho vyjadrenia prichádzajú v čase amerických a britských príprav na možný vpád do Iraku, ktorý obviňujú z vývoja a ukrývania zbraní hromadného ničenia, čo Bagdad popiera. Podľa amerického prezidenta Georgea W. Busha iracké zbrane predstavujú ohrozenie USA a ich blízkovýchodných spojencov.
Músá tiež uviedol, že iracká výzbroj je pod kontrolou a Bagdad je stále predmetom medzinárodných sankcií, preto nie je hrozbou. Za "vážne a chronické" nebezpečenstvo pre región však bývalý egyptský minister zahraničných vecí označil Izrael.
Väčšina Arabov si myslí, že Washington používa "dvojaký meter", keď sa vyhráža vojnou proti Iraku kvôli neplneniu požiadaviek OSN, avšak rovnaký prístup nezaujíma aj k Izraelu. "Každý vie, že Izrael má zbrane hromadného ničenia. Medzinárodné spoločenstvo by mu malo uložiť povinnosť vzdať sa ich," tvrdí Músá.
Generálny tajomník LAŠ okrem toho vyjadril obavy, že vojenský zásah v Iraku, ktorého začiatok analytici predpovedajú na marec, podnieti nepokoje, násilie či dokonca terorizmus na Blízkom východe, v Stredozemí, Európe i celom svete.
Arabské štáty sa verejne vyslovili proti útoku na Irak, avšak mnohé čelia zložitej situácii, pretože sú spojencami USA alebo sú na ich území umiestnené americké oddiely. V súvislosti s rozpormi v arabskom svete Músá priznal, že arabské krajiny "sú slabé", avšak dodal, že nie sú o nič rozdelenejšie než momentálne Európania.