Bratislava 21. februára (TASR) - Národnú správu o kultúrnej politike SR prezentoval na pôde Rady Európy (RE) v Štrasburgu v uplynulých dňoch minister kultúry Rudolf Chmel. Slovensko tak urobilo ako prvé z krajín V4, informoval na dnešnom stretnutí s novinármi.
Na zasadnutí Riadiaceho výboru pre kultúru mnoho zástupcov členských krajín pozitívne prijalo aj Správu expertov Rady Európy o kultúrnej politike na Slovensku. Odborníci ohodnotili predovšetkým komplexnosť a vyváženosť Národnej správy, do ktorej 130 autorov zo štátnych i neštátnych inštitúcií zahrnulo aj návrhy riešení problémových oblastí. Európski diplomati vyjadrili potešenie zo slobody prejavu autorov, ktorým "slovenská vláda ponechala obdivuhodnú intelektuálnu nezávislosť". Zaujímali sa aj o podiel tretieho sektora na vytváraní kultúrnej politiky a podporu neštátnej kultúry. Národná správa bude zverejnená i na webovej stránke www.kulturnapolitika.sk a mala by byť vydaná aj tlačou.
Minister sa zúčastnil aj na neformálnom rokovaní ministrov kultúry krajín Rady Európy, kde dominovala téma návrhu deklarácie o medzikulturálnom dialógu a prevencii konfliktov. Ako dnes Chmel uviedol, projekt by mal vyvrcholiť prijatím tejto deklarácie garantujúcej kultúrnu rozmanitosť na stretnutí šéfov rezortov kultúry v Opatii v októbri.
Na medzinárodnej pôde sa Chmel tiež zaviazal ochraňovať filmové a televízne dedičstvo podpisom Európskeho dohovoru o ochrane audiovizuálneho dedičstva a Protokolu o ochrane televíznej produkcie s generálnou sekretárkou RE Maud de Boer-Buquicchio. "Ministerstvo v súčasnosti pripravuje návrh opatrení na uskutočnenie tohto záväzku," uviedol Chmel. Jedným z týchto krokov je aj investícia do transformácie Slovenského filmového ústavu.
Na pôde RE šéf rezortu otvoril aj výstavu s názvom Svetové kultúrne dedičstvo na Slovensku, ktorá prezentuje lokality našej krajiny zahrnuté do UNESCO.