Istanbul 21. februára (TASR) - Turecký premiér Abdullah Gül dnes vyhlásil, že pri rozhovoroch s Washingtonom o sprístupnení tureckých vojenských zariadení americkým jednotkám pre prípad vojny v Iraku panuje "vzájomné porozumenie".
Turecko odložilo hlasovanie v parlamente o otvorení svojich základní a námorných prístavov a od svojho blízkeho spojenca USA žiada finančnú pomoc vo výške miliárd dolárov pre posilnenie krehkého hospodárstva pred šokom z možnej vojny.
Gül pred novinármi na letisku v Islamabade dodal, že rokovania medzi oboma stranami pokračujú a budú o nich informovať po tom, ako sa skončia.
Washington vyjadril nespokojnosť nad zdržaniami v sprístupnení základní, ktoré by slúžili ako miesto pre vedenie operácií na "severnom fronte". Podľa analytikov by mohli USA skrátiť vojnu a znížiť počet amerických obetí, ak by okrem ofenzívy z juhu zaútočili aj na sever Iraku.
Váhanie Turecka s rozhodnutím, či má prijať dohodu "pomoc za základne", vyvolalo pochybnosti o plánovanom druhom fronte. Washington uviedol, že v prípade, ak čoskoro nedospejú k dohovoru, vyšle oddiely do iných častí regiónu.
Ankara podľa predsedu vládnucej strany Tayyipa Erdogana žiada uistenie o tom, že Kongres USA bude v prípade uvoľnenia finančnej pomoci konať rýchlo.
Erdogan uviedol, že obavy z nepokojov a nestability v regióne prevažujú nad obavami, či turecké krízou zasiahnuté hospodárstvo odolá otrasu z vojny u južného suseda.
Americký minister zahraničných vecí Colin Powell vo štvrtok povedal, že najnovšia ponuka - podpora vo výške šiestich miliárd dolárov a záruky na pôžičky do 20 miliárd dolárov - je konečná. Dodal však, že USA môžu urobiť iné "kreatívne veci", čím naznačil možnosť reštrukturalizácie časti pomoci s cieľom zachrániť dohodu.