Tipy a triky

Používať CD ako pevné disky?

Dnes dostanete kúpiť za pár tisíc korún malé prenosné disky (s pamäťou Flash), ktoré komunikujú s PC cez USB port. Ich výhodou oproti CD nosičom je minimálna veľkosť - Flash disky zavesíte na krk či kľúče ako prívesok, avšak čím väčšia kapacita takéhoto disku, tým väčšia cena. Výhodou prenosných Flash diskov je možnosť zápisu dát na ne kdekoľvek, cenovo však sú dostupnejšie prepisovateľné CD-RW médiá - tie dnes dostanete kúpiť už aj vo vreckovej podobe malého CD, ktoré zasuniete do košele a s dátami sa vyberiete, kam len srdce ráči. Nevýhodou tohto riešenia je, že zápis dát na CD vyžaduje napaľovačku.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

S príchodom napaľovačiek sa už dávnejšie objavil formát UDF (Universal Disk Format), čo je špeciálny CD (DVD) formát, pomocou ktorého môžete okamžite zapisovať dáta na CD ako na pevný disk. V praxi to znamená, že inštalujete UDF softvér a do CDROM mechaniky zasuniete prepisovateľné CD, naformátujete ho a potom otvoríte súborový manažér ako Explorer (Prieskumník) a hneď prekopírujete dáta na CD ako na ďalší disk. Dáta takto prenesiete kdekoľvek, kde si ich druhá strana môže okamžite prezrieť, ak má na počítači softvér, ktorý vie čítať tento CD formát.

Ak si kúpite napaľovačku, väčšinou vždy k nej dostanete aj napaľovací softvér, napr. Nero či WinOnCD. Väčšina dobrých napaľovacích programov má riešenie aj pre UDF. Na CD s distribúciou programu Nero, ktorý je dnes súčasťou ako softvér mnohých napaľovačiek, nájdete aj program InCD, ktorým po nainštalovaní vytvoríte a prečítate CD s UDF formátom. Na pracovnej lište Windows budete vidieť malú ikonu, ktorou vyvoláte program InCD. Program pracuje iba s prepisovateľnými CD (CD-RW) médiami. Po zasunutí prepisovateľného média do CDROM mechaniky treba CD naformátovať. Čas formátovania môže byť závislý od typu média (buď umožňuje prepisovanie v rýchlosti 8x12x, alebo iba 4x) a schopnosti napaľovačky zapisovať vo vyšších rýchlostiach. Treba upozorniť, že najmä staršie typy napaľovačiek nevedia pracovať s prepisovateľnými médiami (program WinOnCD vám napovie viac o vlastnostiach napaľovačky voľbou cez menu Options > Preferences > Recorder > Info > Capabilities, kde by ste mali vidieť Write/blank CD-ReWritable (Zapísať/vyčistiť prepisovateľné CD).

SkryťVypnúť reklamu

Po naformátovaní CD na UDF formát a pripojení CD ako ďalšieho disku programom InCD okamžite zapíšete dáta na CD ako na disketu či pevný disk.

Tip: Aby ste mohli takýto disk prečítať aj inde, potrebujete nainštalovať program na čítanie formátu UDF (udfreader). Tento „free“ program je súčasťou distribúcie CD Nero a na stránke si ho stiahnete aj samostatne a budete ho môcť bezplatne využívať.

Ako si spraviť bootovateľné CD?

Bootovateľné CD je CD s formátom El Torrito, ktorý umožňuje spustenie systému z CDROM mechaniky. Formát El Torrito umožňuje multiboot až s desiatimi operačnými systémami, emuláciu vo formáte 1.44MB diskety, 2.88MB diskety, pevného disku a bez emulácie.

Uvítacie menu programu Nero ponúka aj možnosť vytvoriť bootovateľné CD.

SkryťVypnúť reklamu

Vytvoriť si bootovateľné CD so systémom Windows je podstatne zložitejšie ako so systémom DOS, pretože CD je vo formáte „read-only“ (iba na čítanie) a Windows ako systém má väčšie nároky na zapisovanie (swap, registre atď.) než DOS. Toto možno vyriešiť ramdiskom. Keď však zoberieme do úvahy, že spustiteľné CD so systémom Windows splní najskôr aj tak iba servisný účel a systém bude tak či tak závislý od grafickej karty toho-ktorého počítača, lepšie bude vytvoriť si bootovateľného CD so systémom DOS/Windows bez grafického režimu.

Bootovateľné CD spravíme nasledovne:

Ak používate program Nero alebo WinOnCD, programy hneď pri otvorení ponúknu menu, odkiaľ vyberiete „Bootable CD“. Program sa bude snažiť načítať disketu. Ak teda máte po ruke nejakú systémovú disketu, iba ju zasuňte do mechaniky A: a WinOnCD (aj Nero) ju načíta. WinOnCD ďalej ponúka možnosť „Boot from Partition“ (spustiteľný systém z diskového oddielu) - na diskovom oddieli na pevnom disku, ktorý vyberiete, musíte mať systém, t.j. systémové súbory Io.sys, Msdos.sys atď. a diskový oddiel nesmie byť väčší ako objem CD média. Windows však po napálení na CD nepôjde v grafickom režime!

SkryťVypnúť reklamu

Po napálení CD, na ktoré sa uložil obsah systémovej diskety, ktorú ste vložili do mechaniky A: po vyzvaní programom Nero či WinOnCD, jednoducho iba reštartujete počítač (v BIOS musíte vybrať voľbu, aby systém štartoval z mechaniky CDROM).

WinOnCD je komplexný nástroj pre tvorbu CD a užívateľ bude s programom určite spokojný.

Ak nepoužívate Nero a WinOnCD

Budete potrebovať image štartovacej diskety. Image súbor je zrkadlový súbor - disketu jednoducho okopírujete do jedného súboru. Ako to dosiahnuť? Bootovateľný „image“ súbor vytvoríte aj programom Winimage (www.winimage.com), ktorý je zameraný na prácu s image súbormi. Aj keď má program Winimage nejaké obmedzenia, jeho shareware verzia plne postačuje na vytvorenie takéhoto súboru z diskety.

SkryťVypnúť reklamu

Založíte systémovú disketu DOS alebo Windows do disketovej mechaniky a celú ju načítate do jedného súboru, čím vytvoríte „image“. Ak sa vám nechce vytvárať image súbory z diskiet, existuje ešte rýchlejší spôsob - stiahnuť si image súbory z internetu. Jednou takou stránkou je http://www.bootdisk.com

Tip pre užívateľov Linuxu: Ak používate Linux, nemusíte si sťahovať nijaké programy. Zo systémovej diskety vytvoríte „image“ súbor príkazom:

dd if=/dev/fd0 of=boot.img bs=512 count=2880.

Štartovacia disketa v zariadení /dev/fd0 môže byť skoro v hocijakom formáte (ext2, ufs, dos, minix.).

K jednotlivým systémom:

MSDOS, PCDOS, DRDOS, Windows9x.

Bootovateľné CD na platforme DOS (bez grafického režimu) sa vytvára relatívne bezstarostne aj s emuláciou hard disku, neľahké bude vytvoriť Windows 9x v emulácii hard disku súčasne s grafickým režimom (Windows používa swap a iné súbory, do ktorých pri svojej inicializácii všeličo zapisuje). Príprava systému Windows 9x spustiteľného z CD v emulácii hard disku je technicky možná pomocou ramdisku, kde prekopírujete inicializačné súbory ako system.dat (a iné), ktorých používanie pri štarte systému priamo z CD, teda z prostredia „read only“, spôsobí, že Windows bude vypisovať chybové hlásenia. Odporúčame vytvoriť ramdisk a všetky kľúčové súbory prekopírovať dávkovým súborom (autoexec.bat) do ramdisku, kde nie je prostredie „read only“, prípadne, ak chcete viac informácií, navštívte stránku http://www.heise.de/ct/english/99/11/206/

SkryťVypnúť reklamu

Niekoľko programov,

ktorými si urobíte

bootovateľné CD

Adaptec Easy CD Creator

http://www.adaptec.com/

Ide o mocný nástroj pre tvorbu CD vrátane prípravy bootovateľného CD, ktoré je v ponuke samozrejmosťou.

Nero - Burning Rom

http://www.ahead.de/

Nero Burning Rom podporuje aj Video CD, Super Video CD formát a hybridný formát (kombináciu ISO9660 a HFS formátu Apple Macintosh). Pri voľbe „Bootable CD“ vás program takisto vyzve založiť disketu do mechaniky A: podobne ako WinOnCD.

WinOnCD

http://www.cequadrat.com/

Softvér bežne dostanete aj pri kúpe napaľovačky. WinOnCD je silný nástroj pre tvorbu CD, tiež podporuje najrôznejšie formáty a bootovateľné CD je jedným z nich.

Ochrana

proti krádeži - Black Whole

alebo dáta v trezore

www.carraig.co.uk

SkryťVypnúť reklamu

Bezpečnosť dát prichádza v dnešnej dobe oveľa viac do povedomia ako kedysi. Užívateľ, firma či podnikateľ s laptopom je vystavený riziku krádeže, a nielen to. Zlodej krádežou získa databázu zákazníkov, niekedy i cenný know-how. Netreba hádam ani menovať druhy intelektuálneho vlastníctva, o ktoré môže človek krádežou prísť.

Dáta je najlepšie zabezpečiť šifrovaním a dnes existuje niekoľko riešení na šifrovanie diskov. Vaše citlivé informácie ochráni program Black Whole od firmy Carraig Ltd.

Program Black Whole funguje tak, že po jeho inštalácii a reštarte Windows zobrazí okno, ktoré bez správneho hesla neobídete. Vo Windows totiž ochrana heslom pred vstupom do systému slúži iba ako ochrana na prístup do siete. V praxi to znamená, že ak heslo do systému nezadáte, heslá nebudú zobrazené hviezdičkami a treba ich opätovne zadať. Ak Windows nabieha, ktokoľvek môže pri zobrazení okna s výzvou na zadanie hesla stlačiť klávesu Esc, alebo kliknúť na tlačidlo Cancel. Black Whole je teda krokom vpred, lebo nikoho, kto nezadá správne heslo, nepustí ďalej.

SkryťVypnúť reklamu

Po inštalácii balíka Black Whole sa konfiguračná ikona programu zobrazí v ovládacom paneli (Control Panel). Šifrovanie možno uskutočniť tak, že užívateľ otvorí prieskumník a vyberie adresáre, ktoré, keď klikne na ne pravým tlačidlom myši, bude môcť zašifrovať (Encipher Folder). Dešifrovanie adresárov potom prebieha za chodu systému. Ak sa niekto dostane bez hesla do systému (napr. zo systémovej diskety), nebude môcť prečítať pravý obsah šifrovaných dát.

Ak chcete program odinštalovať, najprv treba dešifrovať súbory/adresáre. Program odinštalujete cez ovládací panel.

Záložky vo Worde

Ak pracujete s veľkými dokumentmi, ktoré majú objemný počet strán, je vhodné použiť systém záložiek, ktoré vložíte do textu. Ak máte text s počtom viac ako 100 strán, do každej dôležitej časti dokumentu si umiestnite záložku nasledujúcim spôsobom:

SkryťVypnúť reklamu

Vyberiete z menu Vložiť (Insert) > Bookmark.(Záložku.). Zobrazí sa okno, kde uložíte názov záložky - napríklad ZAL1. Záložka bude v texte neviditeľná, ale keď budete mať viac záložiek, zorientovať sa medzi nimi bude jednoduché - stlačíte kombináciu kláves Ctrl+G a v menu Go To (Choď na) vyberiete Bookmark (Záložka). Budete vidieť názvy záložiek, z ktorých vyberiete ktorúkoľvek a kliknutím na tlačidlo Go To sa dostanete na miesto želanej záložky. Záložku vymažete tak, že z menu Vložiť (Insert) vyberiete Záložku (Bookmark) a kliknete na tlačidlo Vymazať (Delete).

Word, Excel a hypertextové odkazy

Podobne ako so záložkami bude ešte praktickejšie pracovať s hypertextovými odkazmi v dokumente, čím ho úplne priblížite www stránkam. Tento tip funguje v aplikácii Microsoft Excel a Microsoft Word, pričom nemožno vylúčiť, že aj iné programy okrem editorov HTML stránok môžu mať zakomponovanú možnosť využívať hypertextové odkazy. Povedzme, že máte veľa hárkov či strán a je problematické sa medzi nimi orientovať. V tom prípade vyberte z menu voľbu Vložiť > Hypertextový odkaz (Insert > Hyperlink). Okno pre vloženie hypertextového odkazu vyvoláte aj súčasným stlačením kláves Ctrl+K. Okno bude mať dve textové polia - do horného uložíte odkaz na súbor alebo internetovskú adresu.

SkryťVypnúť reklamu

Okno na vloženie hypertextového odkazu v aplikácii MS Word a MS Excel je identické.

Možno nalinkovať rôzne dokumenty, ktoré sa otvoria, keď na ne kliknete myšou (Excel, Word, PowerPoint i iné). Ak chcete pracovať iba s jedným dokumentom (Word alebo Excel) a pohybovať sa v ňom pomocou hypertextových odkazov, do dolného textového poľa zadajte názov záložky (do horného textového poľa netreba zadať nič), ktorú musíte najprv zadefinovať podľa vyššie uvedeného tipu - to jest napríklad: ZAL1 (Insert > Bookmark > názov záložky). Ak teda pracujete s veľkým dokumentom, kde máte abecedne rozdelené časti textu, na začiatok dokumentu umiestnite hypertextový odkaz napr. „B“ a klávesou Page Down nalistujte text, ktorý sa týka písmena B. Tu umiestnite a pomenujte záložku. Opäť choďte na začiatok dokumentu, vyznačte text ťahaním myšou a stlačte Ctrl+K. Do dolného textového poľa napíšte názov záložky, ktorú ste vložili do dokumentu pre písmeno „B“. Označený text bude mať modrú farbu. Kliknutím na hypertextový odkaz „B“ na začiatku dokumentu sa dostanete tam, kde bola umiestnená záložka. Na žiadané miesto sa presuniete okamžite, aj keby vzdialenosť medzi odkazom a záložkou činila niekoľko stoviek strán.

SkryťVypnúť reklamu

Rýchle ukončenie programov pomocou Ctrl+Alt+Del

Niektoré aplikácie v systéme Windows zamrznú a často ich treba ukončiť. Každý z nás už určite niečo podobné videl. Aplikáciu, ktorá „neposlúcha“, ukončíme stlačením kláves Ctrl+Alt+Del a následným kliknutím na tlačidlo Ukončiť úlohu (End Task), pričom program, ktorý chceme ukončiť, musíme vybrať. Vďaka kombinácii kláves Ctrl+Alt+Del uvidíme zoznam všetkých bežiacich aplikácií. Keď však klikneme na tlačidlo Ukončiť úlohu, Windows sa pokúša dať aplikácii šancu, aby sa sama ukončila, resp. Windows čaká a tento čas znervózňuje. Užívateľ klikne na tlačidlo Ukončiť úlohu a Windows čaká. Vhodné by bolo, aby Windows okamžite ukončil neželanú úlohu. Riešenie ponúka tento tip.

Treba otvoriť editor registrov regedit.exe - stačí napísať do okna pre spustenie aplikácie v menu Štart > Spustiť (Run) \regedit a keď sa otvorí editor registrov, vybrať \HKEY_CURRENT_USERControl PanelDesktop. Budeme vidieť dve okná (ľavé a pravé); v ľavom okne klikneme na ikonu s názvom Desktop pravým tlačidlom myši a potom vyberieme New > String Value. Nový kľúč sa zobrazí v pravom okne a my ho pomenujeme ako HungAppTimeout a potom naň klikneme myšou dvakrát - zobrazí sa ďalšie okno, do ktorého budeme môcť zadať hodnotu - dáme 1000 (implicitne nastavená hodnota je 5000 milisekúnd). Opäť klikneme pravým tlačidlom myši na ikonu Desktop v ľavom okne a vyberieme New > String Value. Nový kľúč pomenujeme ako WaitToKillAppTimeout a priradíme mu hodnotu 2000 (na tento kľúč treba tiež kliknúť dvakrát myšou).

SkryťVypnúť reklamu

Ak nejaká aplikácia zmrzne, okno Close Program, ktoré sa zobrazí po stlačení kláves Ctrl+Alt+Del, bude odteraz fungovať ako liek.

JURAJ ŠÍPOŠ

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  5. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  8. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  1. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 7 444
  2. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 6 281
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 5 037
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 4 349
  5. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 703
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 2 408
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 010
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 781
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu