LONDÝN/NEW YORK - Starší ľudia by si mohli uchovať mozgovú aktivitu na dosť dobrej úrovni, keby menej jedli. K tomuto záveru dospeli americkí vedci.
Mozgové bunky, neuróny, sa líšia od väčšiny druhov buniek v ľudskom tele. Majú totiž veľmi obmedzenú regeneračnú schopnosť a ak zaniknú, nenahradzujú sa. Lekári sa preto snažia nájsť cesty, ako odumieranie neurónov spomaliť. Úspech by znamenal možnosť určitým spôsobom čeliť takým chorobám, ako Parkinsonova alebo Alzheimerova choroba, pri ktorých postihnutému odumiera príliš mnoho neurónov. Autori niektorých minulých štúdií poukazovali na skutočnosť, že jedinou cestou k predĺženiu života zdravých zvierat je diéta, pri ktorej je nanajvýš obmedzený prísun kalórií. Autori iných štúdií tvrdili, že obmedzovaním prísunu kalórií sa pri niektorých živočíšnych druhoch dá dosiahnuť zlepšenie mentálnych schopností.
Americkí bádatelia z Univerzity of Florida sa zvlášť zamerali na účinky diéty na mozgovej bunky. Počas svojho experimentu dávali niekoľkým krysám potravu v neobmedzenom množstve a iným o 40 percent potravy menej. Pritom skúmali vzorky z tých mozgových centier, ktoré sú dôležité pre pamäť a učenie. Z analýz im vyplynulo, že u krýs, ktoré dostávali menej potravy, pomalšie postupoval proces ničenia čiastočne poškodených mozgových buniek.
Vedúci týmu profesor Christiaan Leeuwenburgh povedal, že on sám už niekoľko rokov obmedzuje príjem kalórií na minimum. Tvrdí však, že pri západnom životnom štýle sa takéto tvrdé obmedzenie akceptuje iba veľmi ťažko.
Štúdiu amerického tímu uverejnil podľa spravodajského serveru BBC News časopis Federácia amerických spoločností pre experimentálnu biológiu.