
Nezamestnaný muž prehľadáva odpadkový kôš v hlavnom meste Taiwanu Taipei. Miera nezamestnanosti dosiahla za minulý rok rekordných 5,2 percenta.
FOTO - TASR
TAIPEI - Dynamický rast Číny brzdí taiwanskú ekonomiku. Najľudnatejšia krajina sveta totiž ponúka taiwanským podnikom lepšie výrobné podmienky a väčší spotrebiteľský trh. Láka ich nízkymi výrobnými nákladmi a dvojnásobnými tržbami z predaja. Do Číny už svoju výrobu presťahovalo niekoľko veľkých podnikov. Patria medzi ne i počítačové spoločnosti ako Asustek Computer alebo Inventec, ktoré svoj odchod z Taiwanu obhajujú neporovnateľne nižšími nákladmi a lepším odbytom počítačov a mobilov.
„Vďaka presunu výroby do Číny rastie v Taiwane nezamestnanosť a dnes je už veľmi ťažké nájsť si na ostrove prácu,“ povedala štyridsaťročná Jenny Hsu, marketingová manažérka zo spoločnosti Makro Taiwan, pre ktorú pracuje osem rokov.
Prepúšťanie už avizoval aj Asustek. Tvrdí, že v prípade presunu jej výrobných liniek do Číny dostane výpoveď v Taiwane viac ako tisíc zamestnancov. Jeho zmýšľanie nasleduje i tretí najväčší výrobca notebookov na ostrove, ktorý chce hlavnú časť svojej výroby presunúť do závodu v Šanghaji a nechať tak doma päťsto ľudí bez práce.
Premiestňovanie podnikov tak zapríčinilo v Taiwane rekordnú nezamestnanosť 5,2 percenta. Okrem nárastu nezamestnaných však krajina zaznamenala i spomalenie medziročného ekonomického rastu zo 4,8 na 3,5 percenta a značný odlev investícií. Tie smerovali hlavne do Číny a za minulý rok zdvihli v tejto krajine svoj objem o takmer štyridsať percent v hodnote skoro štyroch miliárd dolárov. Ázijský ostrov zaznamenal i pokles zámorských investícií. Tie sa znížili o tretinu na 3,3 milióna dolárov.
Z danej situácie však dobre ťaží Čína, ktorá vlani získala rekordných 53 miliónov priamych zahraničných investícií a ekonomický rast expandoval ôsmymi percentami.
„Jedným z dôvodov odchodu korporácií na čínske územie sú však aj sťažené podmienky získania úveru na Taiwane. Najväčšie finančné spoločnosti totiž nie sú schopné zabezpečiť pre podniky dostupné pôžičky. Svoju platobnú neschopnosť tak môžu riešiť odchodom,“ vysvetľuje Steve Chou, prezident spoločnosti Chinastrust Financial Holding, ktorá má piaty najväčší podiel na finančnom trhu v Taiwane.
Udržať investície na ostrove sa nedarí ani centrálnej banke, ktorá v priebehu posledných dvoch rokov znížila úrokové sadzby už po štrnásty raz na rekordných 1,6 percenta. Krajinu sa však chystá podporiť prezident Chen Shu-bian i vláda investovaním dvoch miliónov dolárov na vytvorenie 75-tisíc pracovných miest a zvýšením exportu krajiny, ktorý tvorí takmer polovicu hrubého domáceho produktu.
(im)