
Vo virologickom laboratóriu odboru mikrobiológie Štátneho zdravotného ústavu Košice vyšetrujú v súčasnosti kultiváciou na bunkových kultúrach citlivých na chrípkové vírusy týždenne 60 vzoriek zo všetkých okresov východoslovenského regiónu
Na riziko rozšírenia vírusov chrípky z Madagaskaru do Európy upozorňovali hygienici už koncom minulého roku. V novembri hlavný slovenský hygienik Ivan Rovný odhadoval, že chrípka spôsobená vírusom typu A k nám príde v januári alebo vo februári. Všetky očkovacie vakcíny proti chrípke na túto sezónu preto obsahovali účinnú látku proti madagaskarskému typu chrípky. Vyšetrenia, ktoré epidemiológovia doteraz urobili, potvrdili, že u nás sa šíria najmä kmene typu A, izolovali ale aj typ B.
Najčerstvejšie údaje o počte chorých a typoch vírusov budú mať epidemiológovia dnes, keď spracujú údaje z celého Slovenska za uplynulý týždeň.
V tejto sezóne sa dalo zaočkovať asi 6,5 percenta slovenských obyvateľov. Epidemiológovia tvrdia, že je to veľmi málo, vo vyspelých krajinách západnej Európy a v USA sa dalo zaočkovať až 70 percent.
Mnohí ľudia sa nedali zaočkovať, lebo sa rozšírili správy o nepriaznivých vedľajších účinkoch. Ďalší tvrdia, že minule ochoreli, aj keď sa dali zaočkovať. „Účinnosť vakcín proti chrípke je asi 90 percent, to znamená, že 10 percent zaočkovaných môže na chrípku ochorieť,“ povedal hovorca Štátneho fakultného zdravotného ústavu Ivan Bielik. Veľmi často však ľudia za chrípku pokladajú každé prechladnutie alebo iné ochorenie podobné chrípke, ktoré im spôsobia iné vírusy.
Príznakom „pravej“ chrípky je náhly a rýchly nástup - zdravý človek v priebehu niekoľkých hodín dostane teplotu 39 až 40 stupňov, pociťuje celkovú slabosť, únavu, bolesti svalov a kĺbov. Neskôr sa objavia príznaky typické pre ochorenia horných dýchacích ciest - pocit upchaného nosa, bolesť v krku a suchý kašeľ. (mar)
Vírus chrípky sa asi mení v tele vodnej hydiny
Rezervoárom vírusov chrípky je pravdepodobne vodná hydina, najmä kačice. Hostiteľom však môžu byť aj ošípané, hrabavá hydina, prípadne kone. V ich organizme dochádza k miešanej infekcii ľudským a zvieracím vírusom chrípky, k ich rekombinácii a ku vzniku nového subtypu.
Ojedinele môže dôjsť k prenosu zvieracích vírusov aj na človeka. Napríklad v roku 1997 zaznamenali v Hongkongu infekciu 18 osôb „kuracím vírusom“ H5N1. K pandémii však nedošlo, pretože nebola splnená základná podmienka prenosu vírusu z človeka na človeka. K tomuto prenosu dochádza iba vtedy, ak genóm daného vírusu obsahuje aj časť genómu ľudského vírusu. Rýchlou likvidáciou napadnutých chovov hydiny sa zabránilo rekombinácii genómov. (tasr)
Čo radia proti chrípke Homeopat
Ľuďom postihnutým chrípkou nemôže homeopat jednoznačne odporučiť iba jedno liečivo. Homeopatka Jullieta Grudeva hovorí, že každý pacient má organizmus oslabený na inom mieste. „Niekomu chrípka viac zasiahne hrdlo, inému pľúca alebo črevá. Aj príčina ochorenia môže byť iná. Niekto ochorel vo vlhkom chladnom prostredí, iný zasa v teple a vo väčšej spoločnosti alebo mal oslabený organizmus smútkom, napríklad po smrti milovanej osoby. Preto liečiteľ vyberá liek individuálne a kým začne pacienta liečiť, musí o ňom vedieť čo najviac,“ hovorí.
Lekárnik
Lekárnička Ernestína Tóthová radí piť dva až tri litre tekutín denne, zabezpečiť organizmu prísun vitamínov vo forme čerstvého ovocia a zeleniny. Ak príznaky chrípky pretrvávajú aj po troch dňoch a stav pacienta sa nezlepšuje, mal by navštíviť lekára, aby nevznikli komplikácie.
Na prvé príznaky chrípky dostať podľa nej v lekárni veľa prípravkov v rôznych cenách - lieky na zníženie teploty, utlmenie bolesti, na upchatý nos, bolesti hrdla, ale aj na posilnenie organizmu. Dostať aj homeopatické prípravky.
Chorí by sa podľa Tóthovej nemali hrať na hrdinov a chodiť do práce. Chrípku by mali jednoznačne vyležať, inak si môžu ublížiť a nakaziť aj kolegov.
Lekár
„Pacientovi môžeme len odporučiť, aby zostal v posteli, užíval lieky proti teplote, vitamín C a pil veľa tekutín,“ povedala praktická lekárka pre deti a dorast Kvetoslava Prcúchová. Zdôraznila, že samotná chrípka sa nelieči antibiotikami.
Pacient, ktorý je citlivý na lieky a navyše trpí inými ťažšími chorobami, môže podľa nej užívať napríklad homeopatické lieky. Okrem toho by sa mal usilovať chrípke predchádzať - jesť zeleninu a ovocie s vysokým obsahom vitamínu C. U nás je najlepšie siahnuť po cibuli, cesnaku a kyslej kapuste. (tasr)