BRATISLAVA – Od apríla by právomoc vyvlastňovať pozemky vo verejnom záujme mala prejsť na obce. Vládny návrh novely zákona o územnom plánovaní a stavebnom poriadku už prerokúvajú parlamentné výbory. Na obce by tak prešiel aj zvyšok pôsobnosti na úseku stavebného poriadku. Podstatná časť na ne prešla už 1. januára.
Združenie miest a obcí Slovenska návrh víta, jeho predseda Michal Sýkora pripomína, že o právomoc vyvlastňovať žiadali už dávnejšie. „Keď to vedia urobiť na okresoch, my nie sme hlúpejší, aby sme to nedokázali,“ hovorí.
„Keď zvládneme všetku ostatnú činnosť na úseku územného plánovania a stavebného poriadku, mali by sme zvládnuť aj vyvlastňovanie,“ myslí si vedúca odboru životného prostredia Mestského úradu v Trnave Iveta Miterková. Pri príprave výstavby automobilového závodu Peugeot Citroen však podľa nej nevyvlastňuje. „S vlastníkmi sa rokuje o odkúpení pozemkov,“ tvrdí.
S vyvlastňovaním by na obce z okresných úradov malo prejsť aj 200 pracovníkov, ktoré ho dosiaľ zabezpečovali. „Škoda len, že sa to neudialo k 1. januáru, mohli sme si mnohé problémy odpustiť,“ hovorí Sýkora. Pre takmer polovicu z 2887 obcí na Slovensku totiž stále nemá kto stavebné konanie zabezpečovať, lebo sa nedohodli na vytvorení spoločných obecných úradov. Sýkora nevylučuje, že ak obce nevyužijú ani poslednú možnosť, spoluprácu s inými obcami im nariadi zhora zákon.
Obavy z nečestného vyvlastňovania obcami odbíja Sýkora tvrdením, že aj starostovia musia rešpektovať zákony. Poznamenáva, že to nie je prvýkrát, čo sa verejnosť obáva, že obce svoje právomoci budú zneužívať. „Hovorilo sa, že keď pod nás prejdú školy, ktovie, čo z toho urobíme. Koľkože máme takých prípadov, že starosta, obrazne povedané, urobil krčmu zo školy?“