
Takto vyzerá dámske chodidlo v topánkach na opätku. Nič prirodzené. Dámy v histórii to mali ešte ťažšie. Na fotografii vpravo sú predchodkyne dnešných topánok s opätkami, ktoré mali vyvýšenú prednú časť chodidla a päta visela vo vzduchu. Na fotografii sú najvyššie z týchto topánok, dnes ich vystavujú v múzeu v Benátkach. FOTO – ARCHÍV
„To sú nohy,“ povzdychnú si občas muži pri pohľade na štíhle ženské nohy. Pri hlbšom zamyslení by páni aj dotyčná dáma zistili, že takéto nohy nemajú dlhú trvanlivosť. Vysoké opätky jednoducho zničia dáme koleno. Najmä začiatočníčky v nosení takýchto topánok to dobre poznajú – pár dní so „sexi nohami“ a už neviete normálne chodiť, nieto napríklad ísť si zabehať. Nezáleží na tom, či máte ihličky, alebo široký opätok, nohy bolia rovnako. Po rokoch v opätkoch môžete skončiť ako morská panna – pre obdiv princa bude každý krok vykúpený bolesťou kolien a chodidiel.
Aj muži ich nosili
V histórii nosili opätky aj muži, obľúbené boli najmä na dvore francúzskeho kráľa Ľudovíta XIV. Tento nízky chlapík zaviedol pravidlo, že opätky môže nosiť iba šľachta. Slávu opätkov spolu s kráľovstvom však zmietla francúzska revolúcia. Novou silou na ženy zaútočili v 20. storočí. Z nôh sa stal nástroj na zvádzanie, ulice zaplavili ženy v lodičkách.
Z čoho vlastne opätky vznikli? Ich predchodcami boli pravdepodobne topánky, ktoré nemali zvýšenú pätu, ale naopak prsty a stred chodidla. Päta visela vo vzduchu. Tieto topánky začali nosiť v 15. a 16. storočí dámy vo Florencii a rozšírili sa aj do Európy. Dámy chceli byť vyššie. Chôdza sa však pre ne stala mimoriadne ťažkou. Niektoré z topánok mali aj 60 centimetrov! Niet sa čo čudovať, že potrebovali na ulici sprievodcu, bez ktorého by neurobili ani krok. Sprievodca chodil po pravom boku dámy (vraj odvtedy stojí ženích napravo pri neveste), s pravou rukou voľnou a pripravenou okamžite vytasiť meč a brániť ju. Ako narastal počet úrazov, topánky radšej zakázali. A z udatných rytierov sa stali kritici – ak sa vraj ženích dozvedel, že ho nevesta oklamala, nosila topánky a zdala sa klamom vyššia, mohol utiecť od oltára.
Ako chodiť na opätkoch
Veľa žien to pozná – zabávate sa na plese, ale pred polnocou už nevládzete tancovať – opätky! Riešením je tancovať bosá, alebo posedávať, hoci vám v tele všetky žilky hrajú, alebo sa naučiť chodiť v opätkoch. Ak ste si napriek všetkému vybrali tretiu možnosť, rady skúsených „opätkárok“ sú nasledovné: „Najdôležitejšie je naučiť sa udržať rovnováhu. Váhu rozložte medzi opätok a chodidlo. Ramená pomáhajú udržať rovnováhu, držte ich teda mierne od tela a hýbte nimi spolu s vykročením opačnej nohy. A pozor, prvý ide na zem opätok, nepoložte však naň celú váhu, hneď za opätkom nasleduje ostatná noha. Najskôr položte váhu na prsty a potom pomaly posuňte polovicu váhy na opätky. Nie viac, lebo by vám hrozil pád.“ Podľa „opätkárok“ je kráčanie v takýchto podmienkach podobné šoférovaniu. „Je ťažké koncentrovať sa na všetko na prvýkrát, ale keď sa to stane vašou druhou prirodzenosťou, môžete sa sústrediť už len na efekt“. Teda na to, aby ste pôsobili sexy. Každá z dám sa už musí sama rohodnúť, či investuje energiu do chôdze na opätkoch, alebo uprednostní, aby sa jej „druhou prirodzenosťou“ stalo šoférovanie.