čo na sebe zmeniť chcem a čo som preto ochotný urobiť.
Z hľadiska personálneho manažmentu je dôležité poznať:
a/ svoje schopnosti – rýchlosť chápania, schopnosť postrehnúť jadro problému, schopnosť produkovať nové myšlienky a nápady, schopnosť odhaľovať súvislosti medzi minulým a súčasným vývojom apod.
b/ interpersonálne schopnosti – ochota prevziať zodpovednosť za iných, schopnosť odolávať stresu, ochota delegovať právomoci apod.
c/ motiváciu - cieľavedomosť, odolnosť voči rozptyľovaniu, nadšenie, vitalita apod.
Prečo je také dôležité, aby mal človek o sebe správny obraz? Jednoducho preto, lebo múdrosť, prezieravosť, schopnosť viesť a motivovať, ale aj entuziazmus a obetavosť sú vlastnosti konkrétnych osobností, ktoré musia byť v správnom čase na správnom mieste.
Vyrovnaní ľudia majú vyššiu sebadôvera
Z hľadiska personálneho manažmentu zohráva veľmi dôležitú úlohu sebadôvera. Zdravé hodnotenie seba samého má veľký vplyv na riešenie problémov v zamestnaní, v škole aj v súkromí.
Roberto Roche Olivar vo svoje knihe Etická výchova uvádza, že osoby s vysokou sebadôverou majú stabilný obraz o vlastných schopnostiach a o svojej význačnosti. Sú ochotnejšie prijať aktívnu úlohu v práci a svoje názory vyjadrujú často a aktívne. Majú viac možností sústrediť svoju energiu a pozornosť na veľké a dobré výkony.
Na druhej strane osoby s malou sebadôverou sú menej schopné odolávať vonkajším tlakom a nevedia dobre postrehnúť ohrozenie.
Čo môže sebadôveru priaznivo ovplyvniť
Vedomie vašej sebadôvery upevňuje aj to, keď ho nadriadení pozitívne ovplyvňujú svojimi činmi a správaním a teda aj dôverou v jeho možnosti. Sebadôveru môžu posilniť aj samotní kolegovia, ak budú jeden druhému vzorom.
Zmeny nemusia viesť vždy len k lepšiemu, najmä ak nevychádzajú z vnútornej potreby. Násilné zmeny nemajú trvalejší efekt. Pracovníkovi však môže významne pomôcť vnímanie toho, ako ho vidia a posudzujú iní.
Autor: DUŠAN PIRŠEL - Autor je psychológ