
Patrik Kaizr, člen štábu Českej televízie, vyťahuje tašku so zásobami potravín na druhé poschodie budovy ČT v Prahe. Spravodajcovia okupujú svoju miestnosť od Vianoc na protest proti novému generálnemu riaditeľovi Jiřímu Hodačovi. FOTO - TASR/AP
LONDÝN - Za úplne nekompetentné považuje rozhodnutie Rady Českej televízie vymenovať Jiřího Hodača (na snímke REUTERS) za generálneho riaditeľa Českej televízie bývalá vysoko postavená pracovníčka a Hodačova kolegyňa v BBC Mary Raineová, bývalá editorka zahraničného vysielania BBC Radio News Feasture a členka redakčnej rady zahraničného vysielania. V Británii by sa podľa nej niečo podobné nemohlo stať, pretože by žiadosť o takú vysokú funkciu musel Hodač doložiť tým, že má minimálne desaťročnú skúsenosť s riadením veľkej spoločnosti, že preukázal manažérske schopnosti a dokáže motivovať a viesť svojich pracovníkov.
„Človek, ktorý má vodičský preukaz, nemôže robiť pilota nadzvukového lietadla Concorde. Musíte uvážiť, aké skúsenosti pán Hodač v BBC mal. On robil novinára v rozhlase. Nikdy neriadil veľký tím ľudí,“ vysvetľuje jej manžel Miloš Vávra, bývalý vedúci českej sekcie BBC, ktorému robil Hodač tri roky zástupcu. V čase, keď pracoval ako Vávrov zástupca, požiadal v BBC o týždenný informačný kurz v televízii, čo vraj boli tiež jeho jediné televízne skúsenosti.
„Keď to po mne Hodač dočasne vzal, mal pod sebou asi 13 ľudí. Všetky finančné záležitosti za neho vybavovala BBC,“ upozorňuje na Hodačovu manažérsku neskúsenosť jeho bývalý šéf. Podľa Vávru sa tiež natíska otázka, prečo Hodač, ktorý bol jeho zástupcom, nebol po jeho odchode vymenovaný za šéfa českej sekcie BBC. (čtk)