Teroristu odsúdili na 15 rokov

V celosvetovo prvom procese v súvislosti s útokmi na USA 11. septembra odsúdili v Hamburgu Maročana Munira al-Motassadika na 15 rokov odňatia slobody. Súd ho uznal vinným z členstva v teroristickej organizácii a z napomáhania k vražde vo vyše 3-tisíc ...


Hamburský súd odsúdil 28-ročného Maročana za pomáhanie pri teroristickom útoku 11. septembra na 15 rokov väzenia. FOTO - REUTERS


V celosvetovo prvom procese v súvislosti s útokmi na USA 11. septembra odsúdili v Hamburgu Maročana Munira al-Motassadika na 15 rokov odňatia slobody. Súd ho uznal vinným z členstva v teroristickej organizácii a z napomáhania k vražde vo vyše 3-tisíc prípadoch.

28-ročný študent elektrotechniky patril už od roku 1999 k hamburskej bunke teroristov al-Káidy, ktorá podľa nemeckých kriminalistov pozostávala z ešte ďalších šiestich osôb. „Útoky plánovali z nenávisti k Spojeným štátom a Izraelu,“ povedal v zdôvodnení rozsudku predsedajúci sudca Albrecht Mentz a dodal: „Jeho úlohou bolo chrániť páchateľov a zabrániť ich odhaleniu.“ Na stopu im prišli už niekoľko dní po 11. septembri. Členmi hamburskej bunky boli aj Egypťan Mohammad Atta, Marva aš-Šejkí a Libanončan Ziád Samír Džaráh, ktorí pilotovali smrtonosné lietadlá.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

V procese, ktorý trval takmer štyri mesiace, sa malo zistiť predovšetkým, či Motassadik vedome pomáhal pri plánovaní útokov 11. septembra. Ani jeden z takmer 30 svedkov to však jednoznačne nepotvrdil. Motassadik nikdy nepoprel, že sa pravidelne stýkal so skupinou Mohameda Attu. Tvrdil však, že sa s nimi iba modlieval a že im z času na čas pomáhal vo finančných záležitostiach: poukazoval im peniaze a vybavoval rôzne formality v súvislosti s nájomným.

Obžalovaný sa počas procesu snažil sprostredkovať obraz veriaceho a mierumilovného moslima: Dôvody svojho pobytu v jednom z táborov al-Káidy v Afganistane, ktorý najprv zatajil, boli vraj výlučne náboženského charakteru. Súd však na základe indícií dospel k presvedčeniu, že Motassadik sa aktívne podieľal na prípravách atentátov v USA.

SkryťVypnúť reklamu

Pri dokazovaní jeho viny sa však vynorili rôzne problémy. Niektoré fakty sa z politických dôvodov vôbec nedostali na svetlo. Prokuratúra napríklad dúfala, že sa jej podarí získať zápisy výsluchov jedného z pravdepodobne vedúcich teroristov al-Káidy Ramziho Binalsiba, ktorý sa dostal do rúk Američanov. Nemecká vláda však odmietla sprístupniť tieto dokumenty verejnosti s upozornením, že by to poškodilo záujmy štátu. Hamburský súd nepochodil ani s priamou žiadosťou na americké úrady o výsluch Binalsiba, o ktorom sa vie, že bol blízkym priateľom Motassadika. Sudca Mentz však vyhlásil, že zadržaním informácií zo zahraničia sa neporušil princíp férového procesu.

V súvislosti s 11. septembrom sa má v Nemecku uskutočniť ešte asi desať ďalších procesov proti pravdepodobným islamistickým teroristom. Bavorský minister vnútra Günther Beckstein vyjadril obavy, zo „zvýšeného ohrozenia Nemecka“. PRE SME - VLADIMÍR MÜLLER, Bonn

SkryťVypnúť reklamu

Motassadik na súde – Dr. Jekkyl, Mr. Hyde

Kto je Motassadik? Počas súdneho procesu akoby bola reč o dvoch mužoch. Motassadik číslo jeden bol podľa obhajoby aj samotného obžalovaného tichý, nevinný študent, ktorý sa intenzívne venoval štúdiám a milovanému futbalu. Mierumilovný moslim si vraj nevedel ani len predstaviť, aké zlé úmysly majú muži, s ktorými sa stretával. V Hamburgu si prilepšoval, keď upratoval v lietadlách, v Petrohrade si našiel manželku, ktorá konvertovala na islam. Počas procesu občas ukázal plachý úsmev spoza brady, rozprával veľmi dobrou nemčinou.

Prokuratúra bola pri opise Motassadika číslo dva v používaní vzletných prívlastkov striedmejšia. Jej záver bol ale jednoznačný - tento „druhý Motassadik“ chladnokrvne kryl činnosť teroristov, ktorí neskôr zaútočili v Spojených štátoch a absolvoval aj školenie al-Káidy v Afganistane (obžalovaný tvrdil, že sa tam len chcel naučiť strieľať).

SkryťVypnúť reklamu

Súd rozhodol, že pravá tvár Motassadika patrí číslu dva. Keď sudca prečítal verdikt, odsúdený ani nepohol brvou.

(mch, reuters)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 759
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 592
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 737
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 616
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 588
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 356
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 118
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 243
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu