Londýn 19. februára (TASR) - Chemické, biologické a rádiologické zbrane (CBR) môžu sotva spôsobiť rozsiahle obete na životoch a nie sú preto predmetom záujmu teroristickej siete al-Káida. Uviedol to dnes jeden z britských expertov na boj proti terorizmu.
Organizácia najhľadanejšieho teroristu sveta Usámu bin Ládina bude namiesto toho naďalej používať ako zbrane hromadného ničenia skôr bomby, ale aj ľahko dostupné "zbrane" - ako sú lietadlá či tankery, tvrdí Malcolm Mackenzie-Orr.
"CBR sú iba predmetom povrchného záujmu starších teroristických organizácií a novšie (organizácie) sa o ne takmer vôbec nezaujímajú. Al-Káida o ne záujem nemá. Prečo by aj menili svoju obľúbenú metódu útoku?" konštatuje britský odborník.
USA a Veľká Británia rozmiestňujú v súčasnosti svojich vojakov v oblasti Perzského zálivu pre prípad začatia invázie do Iraku. Washington a Londýn chcú zbaviť iracký režim zbraní hromadného ničenia, ktoré by podľa nich mohli byť v budúcnosti použité pri teroristických útokoch.
Minulý týždeň vláda USA varovala, že al-Káida možno plánuje útok s využitím CBR, a vyhlásila preto v krajine druhý najvyšší stupeň pohotovosti.
Mackenzie-Orr však obvinil vlády, že z politických dôvodov zveličujú nebezpečenstvo, ktoré predstavujú CBR. Podľa jeho slov sa ukázalo, že tieto druhy zbraní nie sú ani zďaleka také účinné ako tradičné zbrane.
Látky použité ako chemické zbrane sa rýchle rozptýlia, biologické zbrane je zložité použiť na rozsiahlejšie útoky a rádiologické zbrane - tzv. špinavé bomby - predstavujú veľké logistické problémy, konštatuje Mackenzie-Orr.
"Chemické zbrane neboli úspešne použité od prvej svetovej vojny," uviedol a dodal, že v prípade, ak obeť nedostane smrteľnú dávku takejto látky, s veľkou pravdepodobnosťou sa čoskoro vylieči.
Mackenzie-Orr poukázal na použitie jedovatého plynu sarin v tokijskom metre v roku 1995, ktoré si vyžiadalo "iba" 12 obetí na životoch napriek tomu, že prípravy na útok trvali takmer tri roky. Rovnaký čas plánovali teroristi aj útok unesenými lietadlami na ciele v USA, pri ktorom však 11. septembra 2001 zahynulo okolo 3000 ľudí.
S biologickými zbraňami, ako je napríklad antrax, ktorý v roku 2001 zabil piatich Američanov, je podľa Mackenzieho-Orra zložité manipulovať, pričom zasahujú len osoby so zdravotnými problémami.
Britský expert bagatelizoval aj nebezpečenstvo, ktoré predstavujú rádiologické zbrane. Podľa jeho slov je totiž "enormne zložité" dostať ich v požadovanej koncentrácii na miesto, ktoré sa má stať terčom útoku, pretože takéto materiály musia byť uschované v olovených schránkach.
Mackenzie-Orr však pripustil, že CBR majú značný psychologický účinok v prípade ich použitia medzi obyvateľstvom, ktoré nechápe ich reálne nebezpečenstvo a má z nich obavy.
1 sla pel