
Po pondelňajšom rokovaní zúčastnené strany tvrdili, že sa priblížili k dohode. FOTO SME - PAVOL FUNTÁL
BRATISLAVA – Sociálni partneri sa blížia k dohode o novele Zákonníka práce. Po nedávnych búrlivých protestoch odborárov sa rokuje za pracovným stolom a počet otvorených otázok sa zmenšuje. Rada hospodárskej a sociálnej dohody má o pripravovanej novele opäť hovoriť 28. februára.
Hovorca ministerstva práce Martin Danko povedal, že dohoda v troch okruhoch závisí od rokovaní medzi odborármi a zamestnávateľmi, dva okruhy ostávajú otvorené a v ďalších dvoch očakáva dohodu, ktorá vzíde z predchádzajúcich kompromisov.
Na pondelňajšom rokovaní sa zúčastnené strany dohodli, že zamestnancovi budú môcť pozastaviť výkon funkcie najviac na pol roka a iba ak bude podozrivý zo spáchania trestného činu, a nie aj v prípade porušenia pracovnej disciplíny.
Dvojstranné rokovania medzi odborármi a zamestnávateľmi by mali priniesť dohodu aj v otázke rozvrhnutia pracovného času, rozvrhnutia právomocí medzi odbory a zamestnanecké rady, uvoľňovania zamestnancov na výkon odborovej funkcie s náhradou mzdy či v otázke kontroly odborov nad bezpečnosťou a ochranou zdravia pri práci.
Odborári naďalej presadzujú zachovanie minimálnych mzdových taríf v zákone. Viceprezident KOZ Peter Gajdoš tvrdí, že sa tým má dvíhať národná cena práce. Ministerstvo však pripomína odporúčanie Medzinárodnej organizácie práce v Ženeve, kde tento pohľad hodnotia ako zastaraný a podľa Danka bude žiadať, aby odbory od tejto požiadavky upustili.
Podobná situácia je aj pri probléme dodatkovej dovolenky. Odbory presadzujú jej zachovanie pre pracovníkov v zdraviu škodlivých prevádzkach, ministerstvo zasa navrhuje predĺženie dovolenky pre všetkých zamestnancov bez rozdielu na päť týždňov.
Odbory majú výhrady aj k sprostredkovaniu zamestnancov, kde žiadajú jasnejšie pravidlá, aby zamestnanci nemohli byť zneužívaní. Trápi ich aj uvoľňovanie zamestnancov na prácu v odboroch, lebo vláda ani zamestnávatelia nejavia ochotu nahrádzať ich funkcionárom mzdy.
Otvorená je zatiaľ otázka výpovede zamestnanca, ak zamestnávateľ nedodržiava pracovnú zmluvu alebo ak nedodržiava zásady ochrany zdravia a bezpečnosti pri práci.
Gajdoš vidí ešte možnosti na dohodu do rokovania tripartity a aj po ňom, keď v apríli príde novela Zákonníka práce do parlamentu. Tam môžu odbory za svoje požiadavky lobovať. Štrajk vidí Gajdoš ako krajné riešenie. (zoh)