„Čo sa týka hromadného výskytu zranených, na to máme vypracované traumatologické plány. Sme na to pripravení,“ povedal SME Viliam Dobiáš, námestník riaditeľa Záchrannej a dopravnej služby v Bratislave. V prípade nečakanej udalosti sú lekári a záchranári pripravení naraz ošetriť tak do päťdesiat ľudí. „V priebehu hodiny sme schopní z pohotovosti zvolať ďalších ľudí.“
Školy dostali smernice, v ktorých sa spomína, čo robiť, ak príde obálka s práškom, čo robiť pri podozrení na antrax alebo pri kontaminácii miestnosti aerosólom. Doteraz ich prebralo asi 90 percent škôl.
Pokyny vydal Úrad civilnej ochrany ministerstva vnútra, ktorý má aj zvláštnu miestnosť pre riadiaci štáb. „Včera sa tu bol pán minister pozrieť, ako je to pripravené,“ hovorí Jozef Taranda.
Zvýšená ochrana ako v Čechách sa však zatiaľ nechystá. „Po teroristickom útoku nastupuje systém civilnej ochrany. A ten je pripravený počas celého roku, musí byť stále funkčný,“ hovorí riaditeľ útvaru civilnej ochrany Milan Šišulák.
Dodal, že nás sa vojnový konflikt dotýkať nebude. „Robíme bežné opatrenia, ktoré sa robia pri mierovej činnosti pre živelné pohromy. Nie je dôvod na takúto realizáciu, to sú vojnové opatrenia. A Slovensko nie je vo vojnovom stave.“