
Príslušníci bezpečnostnej služby hliadkujú aj v Čunove. FOTO SME – PAVOL FUNTÁL
Pokoj, žiadny mimoriadny ruch ani policajti so samopalmi. Na bratislavskom letisku ani na vodnom diele Gabčíkovo zatiaľ mimoriadne opatrenia nevidieť. Popri vodnom diele však častejšie jazdia policajné autá a zásahové vozidlá súkromnej bezpečnostnej služby.
„Všetci sme ozbrojení, pravidelne chodíme na previerky. Každú hodinu chodia okolo aj policajti. Ale doteraz sme mali problémy skôr cez víkendy, keď je diskotéka a chodí veľa ľudí, občas opitých,“ hovorí strážnik zo súkromnej bezpečnostnej služby, ktorá stráži Gabčíkovo.
„Posilnené to bolo už po útokoch na dvojičky v New Yorku a niečo sa chystá znova. Od prvého marca majú údajne prijať ďalších dvadsať ľudí.“
Na letisku vraj urobili opatrenia hneď, ako vláda schválila prelety a pristávanie amerických lietadiel, ale prezradiť ich odmietajú. „Tento týždeň má zasadať parlamentný výbor pre obranu a bezpečnosť, na ktorom povedia ďalšie konkrétne opatrenia, ktoré urobíme na letisku,“ povedali nám na sekretariáte riaditeľa letiska. V areáli zatiaľ nevidieť žiadnych samopalníkov.
Nie je vylúčené, že v blízkej budúcnosti posilnia ešte viac ochranu jadrových elektrární a chemických tovární. Jadrové elektrárne sú obzvlášť citlivé, hoci v atómkach sa dajú pri duchaprítomnosti zamestnancov odstaviť reaktory za pár sekúnd a tým sa dá zabrániť katastrofe, z ktorej by sa spamätávali dlhé roky aj okolité štáty.
Slovensko má niekoľko chemických fabrík, ktoré by po prípadnom útoku narobili obrovské škody. Asi najvýznamnejšou je bratislavský Slovnaft. Keby sa stal terčom teroristického útoku, určite by explodovala jeho značná časť a s ňou možno aj časť Bratislavy a plyny z naftových produktov by otrávili množstvo ľudí. Podobné následky by mal teroristický útok napríklad na Duslo Šaľa.
(rf)