„Existujú správy o možných teroristických útokoch, preto sa každá krajina musí zaoberať aj ochranou pred takouto možnosťou,“ povedal minister obrany Ivan Šimko. Zároveň tvrdí, že Slovensko zatiaľ nepatrí medzi krajiny, ktoré sú vo zvýšenej miere ohrozené.
„Hlavné objekty osobitnej dôležitosti sú chránené zo vzduchu alebo zo zeme. Najvýznamnejšie sú jadrové elektrárne, hlavné mesto, niektoré špeciálne chemické prevádzky,“ hovorí náčelník generálneho štábu ozbrojených síl Milan Cerovský. „Zatiaľ neboli osobitné požiadavky z ministerstva vnútra.“
Koľko vojakov vyčlenia, predstavitelia rezortu obrany neprezradili. „Tieto informácie nie je možné poskytnúť,“ povedal Šimko.
Cerovský orientačne naznačil, že vyčlenia vojakov na ochranu hraníc, špeciálne sily sú pripravené poskytnúť kapacity na predchádzanie teroristickým útokom alebo na minimalizáciu následkov pri prípadnom útoku.
Armáda je vraj pripravená na nekontrolovateľný nárast migrácie i na použitie zbraní hromadného ničenia. Vzdušné sily podľa Cerovského budú schopné vyhľadávať zasiahnutých a poskytovať im pomoc.
V armáde sa zvýši ochrana kasární, skladov zbraní a munície. Šimko tvrdí, že zatiaľ nenariadil žiadnu mimoriadnu pohotovosť, iba sa kontroluje, či sú naozaj pohotovostné sily fyzicky k dispozícii.
(rf)
- preskúšali varovnú sieť civilnej ochrany (2177 sirén)
- posilnili stráženie dôležitých objektov - letiská, elektrárne, vodné zdroje
- do škôl rozoslali pokyny
- dôslednejšie kontroly na hraniciach
- sprísni sa vízová politika
- hraničná a cudzinecká polícia sleduje nálady cudzincov v utečeneckých táboroch
- hasiči preverujú materiály na ochranu pred otravnými látkami alebo biologickými prostriedkami, dávajú do pohotovosti spojovacie prostriedky, záložné zdroje energie pre rádiostanice, generátory a osvetľovacie agregáty
- hlavný hygienik zabezpečuje kontrolu dozimetrov (prístroje merajúce rádioaktívne žiarenie), kontroluje ovzdušie