
FOTO ARCHÍV TASR
ivosť funkcionárov milánskeho Interu, až ho vedenie klubu preradilo na transferovú listinu, s čím Seedorf, pochopiteľne, nesúhlasil.
Vykúpením pre obe strany bolo nakoniec pikantné riešenie. Inter sa dohodol so svojím mestským rivalom AC, čo nebýva zvykom, na výmene holandského legionára za ľavého obrancu Francesca Coca. Clarence sa nesťahoval ďaleko. Hráva stále v Miláne, na tom istom štadióne Guiseppeho Meazzu v známej štvrti San Siro a dokonca aj plat má rovnaký ako v Interi. Len dĺžka kontraktu je iná - do konca júna 2005. Zmenu dresu si pochvaľuje. „Vlaňajšok mi vyšiel. Najmä od februára, keď som prestúpil do AC. Tešia ma moje výkony, ale najdôležitejšie je, že sa darilo celému mužstvu.“
Najmladší debutant v Ajaxe
Rosso-nerri síce nedočiahli na populárne scudetto, teda majstrovský titul, ale po letnom príchode brazílskeho majstra sveta Rivalda a talianskeho reprezentačného obrancu Alessandra Nestu prudko stúpli jeho ambície. Na domácej i medzinárodnej scéne. Milánsky AC hrá pod taktovkou trénera Carla Ancelottiho opäť páčivý, útočný futbal a odborníci ho začínajú prirovnávať k osemdesiatym rokom, keď s holandským triom Gullit, Rijkaard a van Basten ťažko hľadal v Európe konkurenciu.
Clarence je jedným z piatich futbalistov starého kontinentu, ktorému sa podarilo vyhrať prestížnu Ligu majstrov s dvoma klubmi - Ajaxom Amsterdam a Realom Madrid. Ajax, pýcha holandského klubového futbalu, ho stiahol už v detstve do svojej školy, ktorá vychovala veľa mladých talentov. Seedorf dodnes drží zaujímavý rekord - v šestnástich rokoch sa stal najmladším debutujúcim hráčom histórie, ktorý si obliekol dres tohto amsterdamského tímu.
Jeho idolom bol Rijkaard. Podľa neho si nechal narásť frizúru a s obľubou si vyťahoval trenírky z dresu. Žiaril nadšením, keď sa Frank vrátil z milánskeho AC do Ajaxu ukončiť kariéru. Nastupovali v jednom mužstve, ktorého vrchol prišiel pred ôsmimi rokmi v podobe spomínaného triumfu v Lige majstrov.
Do Realu ho stiahol Capello
Keď mal devätnásť, postaral sa o ďalšie maximum. Bol najmladším holandským futbalistom všetkých čias, ktorý prestúpil do zahraničia. Vyhliadla si ho talianska Sampdoria Janov. V prístavnom meste sa ohrial len rok, pretože tréner s ním nebol spokojný. Seedorfa to na ihrisku ťahalo viac dopredu, kým tréner od neho vyžadoval aj časté plnenie si defenzívnych úloh.
Väčšej ofenzívnosti si užil u ďalšieho zamestnávateľa - v Reale Madrid, kam ho stiahol taliansky kouč Fabio Capello. Holanďan sa pri ňom cítil ako ryba vo vode. Španielsky kráľovský veľkoklub získal tvorivú osobnosť, z ktorej rozumu strelecky profitovali Raúl, Juhoslovan Mijatovič, ale i Chorvát Šuker. Na štadióne Santiaga Bernabeua neklesla priemerná návštevnosť pod 80-tisíc fanúšikov. Lenže prišla zmena na trénerskom poste a Capella nahradil Nemec Jupp Heynckes. Keď sa Real dostal do úzkych, prestal Seedorfa nasadzovať. Napriek tomu najlepší klub uplynulého storočia vyhral Ligu majstrov.
Clarenceovi sa začalo opäť ľahšie dýchať po príchode nového trénera - krajana Guusa Hiddinka. Pravidelne nastupoval na svojom obľúbenom mieste v strede ihriska. Pred tromi rokmi Real zopakoval triumf v Lige majstrov, ale Seedorf už v tíme víťazov nebol. V januári 2000 ho predali do Interu Miláno. Návrat na Apeninský polostrov zvládol na výbornú. V tvrdej konkurencii sa rýchlo dostal do základnej zostavy a mužstvu Marcella Lippiho pomohol ku konečnému štvrtému miestu, čo znamenalo účasť v Lige majstrov.
Lepšie v kluboch ako v reprezentácii
V reprezentácii sa mu darilo menej než v kluboch. Na európskom šampionáte ‘96 v Anglicku nepremenil v osemfinále pokutový kop proti Francúzsku a „oranjes“ sa s turnajom lúčili.
Lepšie to nebolo ani o dva roky na majstrovstvách sveta vo Francúzsku, kde odohral len tri stretnutia, hoci Holanďania to dotiahli až do boja o bronz, kde podľahli nadšeným Chorvátom. Výraznejšie sa nepresadil sa ani do tretice - na Eure 2000 v Holandsku a Belgicku.
Minulé leto bez futbalu
Vlani krajina tulipánov na prvom ázijskom šampionáte prekvapujúco chýbala. Seedorf mal dlhšie leto bez futbalu ako inokedy. „Možno to bolo v niečom aj prospešné,“ tvrdí. „Tí, ktorí v Japonsku a Kórejskej republike hrali, mali minimum času na oddych. Sám viem, ako sa musím premáhať, keď som vyťažený z náročného programu a dochádza mi energia. Nie je to nič príjemné. Oddych a relax je preto vítaný.“
Viacerí pri pohľade na jeho stehennú svalovú hmotu a celozápasovú vitalitu tvrdia, že Seedorf má energie na rozdávanie. Ale i to, že vo svojom veku môže ešte stále herne napredovať.
„Je ťažké povedať, či som momentálne v životnej forme. Futbalista rastie každý rok. Nikto nie je taký starý, aby sa nemohol ešte niečo naučiť. Každý sa môže zlepšovať.“