
Hasiči vynášajú zraneného muža zo stanice metra v juhokórejskom meste Tegu, v ktorom duševne chorý muž založil požiar. FOTO - ČTK/AP
. „Ako ich len spočítame?“
Podľa polície a svedkov požiar spôsobil duševne chorý muž. Päťdesiatšesťročný Kim Te-hwan postriekal vnútro jedného preplneného voza horľavou tekutinou. Keď zapálil zapaľovač, cestujúci vycítili nebezpečenstvo a vrhli sa na podpaľača. Tomu sa však podarilo odstrčiť ich a hodiť nádobu s horľavinou na podlahu, uviedli svedkovia. Stanicu metra zahalil hustý dym. Nastala panika. Stovky vydesených pasažierov sa vrhli k východu, aby unikli požiaru a dymu.
Asi 400 cestujúcich zo šiestich vagónov blízko miesta, kde požiar vypukol, sa von nedostalo. Okamžite sa vznietili sedadlá v súpravách aj podlaha.
Z vagónov, kam sa plamene hneď nedostali, stihli niektorí zatelefonovať. Devätnásťročná Mi-jong svojho otca s plačom prosila: „Tati, pomôž mi, dvere nejdú otvoriť!“ Skôr, než stačil odpovedať, spojenie sa prerušilo.
Čierny dym unikal otvormi zo stanice metra a jedovaté plyny sa šírili do okolitých ulíc. Plyny sťažovali prístup k ohnisku požiaru.
Požiar vypukol dopoludnia miestneho času a hasiči ho uhasili až po troch hodinách. Ešte šesť hodín po vypuknutí požiaru pátrali po ďalších telách. Záchranári vynášali spod zeme na nosidlách aj na chrbtoch ľudí.
Nezvestných je stále asi sto osôb. Nemocnice sú preplnené tými „šťastnejšími“, ktorí sa len priotrávili. Je medzi nimi aj pravdepodobný strojca katastrofy, duševne chorý päťdesiatnik Kim Te-hwan.
V juhokórejskej metropole Soule okamžite v obave z podobného útoku zmobilizovali bezpečnostné zložky. Premiér Kim Suk-so zvolal výnimočnú schôdzku ministrov.
Pred stanicou metra svietia štyri biele tabule, ku ktorým sa zúfalí príbuzní boja prísť bližšie. Sú na nich zoznamy mien identifikovaných mŕtvych. Pred nimi sa celý deň vynímala takmer nehybná postava - domáca pani Kim Mi-ja. „Čakám tu na sestru. Ako sa to mohlo stať?“ pýtala sa novinárov.
(zo, čtk)
Nešťastie a teror v metre v 20. storočí
10. augusta 1903 - na nástupišti stanice parížskeho metra sa pri požiari prázdneho vagónu zadusilo dymom takmer 100 ľudí.
18. novembra 1987 - odhodená zápalka na londýnskej zastávke metra King‘s Cross spôsobila požiar, ktorý si vyžiadal 34 životov.
19. marca 1994 - na stanici metra v azerbajdžanskom Baku vybuchla časovaná nálož: explóziu neprežilo 12 ľudí.
20. marca 1995 - člen sekty Óm šinrikjó umiestnil na 16 miestach liniek tokijského metra balíčky, z ktorých sa šíril nervový plyn sarín. Ten zasiahol vyše 5000 osôb, 12 zraneniam podľahlo.
28. apríla 1995 - výbuch plynu na stavenisku metra v juhokórejskom meste Tegu si vyžiadal 109 mŕtvych.
28. októbra 1995 - pri požiari v metre v azerbajdžanskom Baku zahynulo 291 ľudí.
31. mája 1999 - najmenej 54 prevažne mladých ľudí ušliapal dav v metre v bieloruskej metropole Minsk po tom, čo sa asi tisícka účastníkov pivných slávností chcela skryť pred náhlym prívalom dažďa.
(čtk)