
Módna návrhárka Katherine Hamnettová počas módnej prehliadky v Londýne. Na tričku je napísané: „Zastavte vojnu. Preč s Blairom“.
FOTO - TASR/EPA
NEW YORK, LONDÝN - Britský premiér Tony Blair dal včera Husajnovi poslednú šancu. Povedal, že do vojny sa neponáhľa - veď čakanie už trvá 12 rokov. „Iracký prezident Saddám Husajn naďalej porušuje minuloročnú rezolúciu číslo 1441 a má poslednú šancu na odzbrojenie,“ povedal Blair. Spojené štáty a Veľká Británia včera potvrdili odhodlanie riešiť irackú krízu vojenským zásahom, ak nebude Saddám Husajn rešpektovať rezolúciu OSN o odzbrojení.
„Nenechám sa ovplyvniť celosvetovými protivojnovými protestmi a budem ďalej dôsledne postupovať proti Husajnovmu režimu,“ vyhlásil americký prezident George Bush. Vojna zostáva poslednou možnosťou, ale nerobiť nič znamená ešte väčšie riziko, zdôraznil Bush. Britský premiér povedal, že pozorne načúva mierovému hnutiu, ale vyzval jeho členov, aby tiež načúvali - a to hlasu štyroch miliónov emigrantov, ktorých iracký režim vyhnal z krajiny. Z Iraku utiekla šestina populácie, čo musí mať nejaký dôvod, upozornil.
V prípade, že by Irak začal spolupracovať a skutočne odzbrojovať, nie je čas vôbec problémom, povedal Blair. „Neponáhľali sme sa do vojny, naopak ponáhľali sme sa do OSN,“ pripomenul, že napriek špekuláciám, že vojna je už na spadnutie, požiadali USA a Británia o novú rezolúciu. „Už sú to tri mesiace, čo sme dali Saddámovi to, čo sme označili za poslednú príležitosť.“
USA by ešte tento týždeň mohli predložiť návrh novej rezolúcie OSN o Iraku, povedal včera hovorca Bieleho domu Ari Fleischer. Rezolúcia podľa neho bude „relatívne jednoduchá, nie veľmi dlhá“ a mala by byť účinným ultimátom. Americký a britský veľvyslanec pri OSN John Negroponte a Jeremy Greenstock sa zišli v pondelok v sídle britskej misie, aby rokovali o ďalších krokoch. Diplomatické zdroje uviedli, že rokovania v Bezpečnostnej rade OSN o novej rezolúcii by mali byť uzavreté pred 1. marcom, keď šéf zbrojných inšpektorov OSN Hans Blix predloží rade ďalšiu správu o priebehu inšpekcií.
Včera neskoro večer sa začala v Bezpečnostnej rade diskusia štátov, ktoré v nej nemajú zastúpenie. Očakávalo sa, že bude silne proti americkým prípravám na vojnu. Americko-britský návrh by tak mohol začať cirkulovať najskôr dnes večer, ale nedá sa vylúčiť ani neskorší termín. (reuters, čtk)