BRATISLAVA – Slovenská opozícia volí pri komentovaní Chiracových výrokov miernejšie slová, Smer dokonca tvrdí, že ho chápe. Vládna koalícia používa ráznejší slovník.
Podpredseda Smeru Boris Zala povedal, že Dzurindova vláda svojím rozhodovaním neprispieva k jednote únie a NATO, ale k ich rozdeleniu.
Na otázku, či nás Francúzsko nebude brať v únii ako menejcenného partnera, Zala odvetil, že presne opačne. „Pre USA sme obyčajným nástrojom, nič špecifické pre nich neznamenáme, ale pre Európu áno, lebo do nej patríme.“ Chirac podľa neho kandidátom len múdro poradil.
Poslanec ANO Imrich Béreš si, naopak, myslí, že Chiracove výroky nepatria do 21. storočia. „Pošmykol sa mu jazyk. Kandidátske krajiny sú rovnocennými partnermi, a nie kolóniami Európskej únie.“
Poslanec Tkáčovej platformy Rudolf Žiak verí, že rozdelenie Európy v otázke Iraku je prechodným obdobím. Chápe francúzsku kritiku. Kriticky vníma postup premiéra Dzurindu, ktorý sa „veľmi rýchlo rozhodoval“ aj o poslednej požiadavke USA na presun techniky a vojsk cez územie Slovenska. Maďarsko podľa Žiaka ako členský štát NATO konalo uvážlivejšie.
Exminister zahraničia Pavol Hamžík si myslí, že ani postoj Slovenska sa nelíši od Nemecka či Francúzska a snahou je využiť všetky mierové možnosti riešenia irackého konfliktu. (sp)
Samson: Francúzsko, kým môže, hrozí
BRATISLAVA – Postoj Francúzska ku kandidátskym krajinám sa zmení po ich vstupe do Európskej únie. Budú mať rovnaké práva a Francúzsko si ich bude musieť získavať inými nástrojmi – lobovaním či ústupkami. „Teraz môže hroziť a varovať. Je to celkom obyčajná politická hra,“ hovorí analytik Spoločnosti pre zahraničnú politiku Ivo Samson.
Samson hovorí, že projekt európskej bezpečnostnej, obrannej a zahraničnej politiky režírovali práve Francúzi, ktorí si postupne získali Nemecko. Francúzsko nikdy nebolo veľkým prívržencom rozširovania NATO, skôr ho pretlačili USA. Keď kapitulovali, podľa Samsona sa Francúzi domnievali, že na svoju stranu získajú krajiny strednej a východnej Európy. To sa však nestalo.
Chiracov apel považuje Samson za nedvojzmyselnú vyhrážku, aby sa kandidátske krajiny držali kapitoly o spoločnej zahraničnej a bezpečnostnej politike, hoci pre ne nie je záväzná.
Samson hovorí, že slovenská diplomacia by sa mala diplomaticky ozvať. „Nemyslím si však, že by Slovensko malo vybočovať z radu. Skôr by sa malo snažiť o koordináciu desiatky kandidátov. Pokiaľ bude jednotná, francúzsky nátlak nemá šancu,“ dodal Samson. (sp)