
Premiér Mikuláš Dzurinda (vpravo) a minister zahraničných vecí Eduard Kukan debatovali o Chiracových výrokoch aj s ministrom zahaničných vecí Maďarska Lászlóom Kovácsom (vľavo) a maďarským premiérom Péterom Medgyessym. FOTO TASR - DANIEL VESELSKÝ
BRUSEL, VARŠAVA, VILNIUS – Český minister zahraničia Cyril Svoboda hovorí, že Česko so Chiracovými výrokmi na adresu kandidátov jasne nesúhlasí. „Nevstupujeme do únie preto, aby sme mlčali, ale aby sme hovorili a zvnútra ovplyvňovali politiku spoločenstva,“ povedal. Chiracov postoj podľa neho nepriamo potvrdil právo členov únie na vlastný názor.
Chiracove výroky neboli podľa premiéra Vladimíra Špidlu ani vyvážené, ani správne, ale „boli vyrieknuté v určitom kontexte.“
Štátny tajomník poľského ministerstva zahraničia Adam Rottfeld vyzval Paríž, aby rešpektoval stanoviská Varšavy. „Paríž má plné právo formulovať vlastnú politiku podľa svojich zámerov. Poľsko má však aj právo rozhodovať o tom, čo je preň dobré.“
Poľsko, Maltu a pobaltské krajiny zastupovali na malú radosť únie na rokovaní s kandidátmi namiesto premiérov iba ministri zahraničných vecí. Poľský premiér Leszek Miller bol podľa informácií SME urazený rozhodnutím, že kandidátske štáty boli zo summitu únie vylúčené.
Maďarský premiér Péter Medgyessy hovorí, že je dostatočne povznesený, aby na Chiracove vyhlásenia nereagoval. „Chirac sa vyjadroval po ťažkom večere a to sa stáva,“ dodal Medgyessy.
„Chiracove vyhlásenia boli jasne založené na emóciách a boli pre nás veľmi nepríjemné,“ hovorí štátny sekretár pre európske otázky litovského ministerstva zahraničia Rytis Martikonis.
Rumunský prezident Ion Iliescu pripomenul, že o vstupe jeho krajiny do európskeho spoločenstva rozhodol summit v Kodani a rozhodnutie je záväzné pre všetkých členov únie.
Bulharský premiér Simeon Sakskoburggotský francúzsku kritiku nechcel komentovať, človek by podľa neho nemal reagovať prehnane. Podľa námestníka ministra zahraničných vecí Lubomira Ivanova odráža prejav francúzskeho prezidenta istú nervozitu.
(pm, tg, tasr, čtk)