Ankara 18. februára (TASR) - Predseda tureckej vládnucej Strany spravodlivosti a rozvoja (AKP) Tayyip Erdogan dnes varoval Spojené štáty, aby nepovažovali podporu Turecka v ich vojne proti Iraku za samozrejmosť.
Obaja partneri NATO ešte stále nedospeli k dohode o využívaní tureckých základní americkými jednotkami. Washington očakával, že Turecko dnes konečne schváli jeho žiadosť o pomoc a podporí vstup desaťtisícov vojakov USA na svoje územie. Nestalo sa tak a turecká strana namiesto toho oznámila, že Washington dostane zelenú len v prípade, ak splní jej podmienky.
"Naši americkí priatelia by nemali považovať rozhodnutie nášho parlamentu o modernizácii základní a prístavov za nezvratnú cestu podpory," uviedol Erdogan a upozornil, že Washington ráta s podporou Turecka ako so samozrejmosťou.
Turecko povolilo americkým ženistom začať s modernizačnými úpravami jeho vojenských základní a morských prístavov, zatiaľ však nepovolilo vojakom USA využívať jeho vojenské zariadenia v prípadne vojny v Iraku.
USA chcú využiť Turecko na otvorenie severného frontu, ktorý by zálohoval hlavnú útočnú jednotku z juhu Iraku a mohol by skrátiť vojnu i zmierniť počet obetí na americkej strane.
Ankara odložila hlasovanie o tejto otázke s tým, že úloha tureckej armády v akejkoľvek operácii proti Iraku zatiaľ nie je jasná, a predstavitelia USA dostatočne nezaručili poskytnutie pomoci na vyrovnanie vojnových strát v tureckom hospodárstve.
Ankara chce získať od Washingtonu balík finančnej pomoci vo výške od štyroch do 15 miliárd dolárov, ktoré by mali pomôcť zmierniť dopad vojny v susednom Iraku na jej tureckú ekonomiku, najmä v oblasti cestovného ruchu, obchodu a cien ropy.
Prebiehajú tiež rokovania o úlohe, ktorú by mohla zohrať v konflikte samotná turecká armáda. Ankara chce vyslať do severného Iraku desaťtisíce vlastných vojakov, aby pomáhali s následkami možnej utečeneckej krízy a zároveň bránili snahám irackých Kurdov o vyhlásenie nezávislého štátu.