. Takýto záujem prekonal naše očakávania,“ povedal Harach. Mená potenciálnych investorov zatiaľ odmietol zverejniť. Dodal len, že šestnásť záujemcov si už prevzalo transakčné dokumenty a víťaz bude za pomoci privatizačného poradcu vyhodnotený na jeseň.
Podľa posledného vyjadrenia ministerky privatizácie Márie Machovej je reálnym termínom predaja akcií koniec tohto roku. Kritériami, ktoré má spĺňať investor, sú najmä zvýšenie prepravných kapacít, stabilizácia prepravy ropy do Českej republiky a zabezpečenie dodávok na potreby Slovnaftu. Ten je podľa informácií SME na zozname potenciálnych investorov. Záujem Slovnaftu je daný aj jeho závislosťou od ropovodov Družba a Adria, ktoré Transpetrol prevádzkuje.
Strategický charakter týchto ropovodov zároveň zvyšuje bonitu Transpetrolu. Trhová cena podniku je daná aj výhodnou geopolitickou polohou spojenou s vysokou technickou úrovňou a dostatočnou prepravnou kapacitou. Podnik má totiž prístup k všetkým ropným trhom (ruský, kaspický, Stredozemné more). V blízkej budúcnosti sa predpokladá aj tranzit ropy do strednej, južnej, ako i časti západnej Európy.
Hlavným predmetom podnikania Transpetrolu je preprava ropy na potreby Slovnaftu, Českej rafinérskej, ako i prípadných ďalších dovozcov. Celková dĺžka ropovodnej sústavy je 515 km a jej projektovaná prepravná kapacita je 25,5 milióna ton ročne. Sieť zahŕňa ropovod Družba od hranice s Ukrajinou do Slovnaftu v dĺžke 430 km a tranzitom do Česka v dĺžke 434 km. Sieť je zároveň napojená aj na ropovod Adria s úsekom dlhým 8,5 km na území Slovenska.
Podnik zároveň ropu skladuje, a to i pre štátne hmotné rezervy. Okrem hlavného predmetu podnikania Transpetrol diverzifikuje aj do výstavby a prevádzky čerpacích staníc (v súčasnosti je ich 11) a ročne distribuuje približne 30 miliónov litrov pohonných látok.
Hodnota aktív Transpetrolu je 6,9 miliardy korún. Do privatizácie pôjdu spolu s podnikom aj jeho majetkové účasti v dcérskych spoločnostiach, bankách a ďalších firmách.
TOMÁŠ KURTANSKÝ