BRATISLAVA - Verejný dlh Slovenskej republiky by mal v tomto roku vzrásť o viac ako 160 miliárd korún. Kým v minulom roku jeho podiel na hrubom domácom produkte predstavoval 32,9 percenta, na konci roku 2001 by sa mal blížiť k 47 percentám. Pod masívny prírastok verejného dlhu sa podpísali predovšetkým emisie štátnych dlhopisov do účtovných kníh troch vybraných bánk v hodnote približne 105 mld Sk. Vo svojej predikcii vývoja dlhu verejnej správy to uviedlo ministerstvo financií.
Objem konsolidovaného verejného dlhu predstavuje záväzky subjektov verejného sektora voči bankovým i nebankovým, domácim i zahraničným súkromným subjektom.
Pokiaľ štát na splatenie svojich dlhov použije prostriedky z privatizácie štátnych podnikov, podiel konsolidovaného verejného dlhu na HDP by v roku 2004 mal klesnúť na 21,5 percenta (asi 282,7 mld Sk). V opačnom prípade sa jeho výška vyšplhá až na 575,4 miliardy korún. Do tejto sumy už ministerstvo financií zakalkulovalo aj náklady spojené s reštrukturalizáciou bánk.
Pri prvom odhade vývoja verejného dlhu ministerstvo financií predpokladá, že „krytie potrieb financovania štátneho dlhu v rokoch 2002 až 2004 bude zabezpečené zdrojmi z privatizácie štátnych podnikov v minimálnej sume 292,6 miliardy korún“. Takýto postup vláde odporúča aj Medzinárodný menový fond.
Podľa záväzku vlády voči fondu by deficit verejných financií v tomto roku nemal prekročiť 3,9 percenta HDP. V ďalších rokoch by sa mal znížiť na 2,5 percenta (v 2004), po zahrnutí nákladov na reštrukturalizáciu bánk ministerstvo odhaduje v uvedenom roku jeho výšku na 3,1 percenta.
MICHAL NALEVANKO