
Starší Gréci dali v 40-stupňových horúčavách prednosť bahennému kúpeľu, ktorý blahodarne pôsobí na kosti. FOTO - REUTERS
Nočné búrky v Poľsku usmrtili päť ľudí a šestnástim ďalším spôsobili zranenia. Na mnohých miestach polámal silný vietor stromy a pretrhol elektrické vedenie. Dvaja ľudia zahynuli po zásahu bleskom pri nočnej prechádzke v meste Karwia na pobreží Baltského mora. 76-ročná žena zomrela po zosunutí strechy a 38-ročného muža zasiahol elektrický prúd z pretrhnutého vedenia.
Maďarskí hasiči zasahovali v uplynulých 36 hodinách v Budapešti a jej okolí niekoľko desiatok ráz, a to najskôr pri likvidácii požiarov lesných a poľných porastov a neskôr pri odstraňovaní následkov silnej víchrice, ktorá zasiahla niektoré oblasti krajiny. Návštevníci „maďarského mora“, jazera Balaton registrovali pokles jeho hladiny až na pondelkových 70 cm nameraných pri Siófoku, ktoré predstavujú dolnú hranicu optima platného od roku 1977.
Päť ľudí zaplatilo do včerajška životom za extrémne štyridsaťstupňové horúčavy v Rumunsku. Situáciu v krajine robí ťažko znesiteľnou aj vysoká vlhkosť vzduchu po období intenzívnych zrážok v predchádzajúcich dňoch.
Vac ako tridsaťstupňové horúčavy panujú vo viacerých regiónoch európskej časti Ruskej federácie a podľa meteorológov sa nadpriemerne teplé júlové počasie udrží nad centrálnym a západným Ruskom ešte celý týždeň. Veterná smršť strhla v Petrohrade dokonca 165 rokov starý kovový kríž z vrcholu katedrály Smoľnyj a odniesla ho až na strechu inej, asi 50 metrov vzdialenej budovy. Predbežné vyšetrovanie potvrdilo, že robotníci v 19. storočí montáž kríža „odflákli“, pretože nepoužili skutočné medené nity, ale len ich napodobeniny.
(tasr, čtk, r)