
Alex Katz v Hamburgu. FOTO – REUTERS
Americký maliar Alex Katz (1927) – známy hlavne ako popartový umelec, ktorý sa preslávil v päťdesiatych rokoch – otvoril 12. februára v hamburskom múzeu Dreichtorhallen výstavu svojich figurín, ktoré dnes už majú zaužívaný názor Cutouts. Vystavuje 45 plochých postáv vyrezaných z dreva a hliníka z rokov 1959 – 2000. Je to prvá výstava týchto jeho slávnych figúr v Európe.
Ako hovorí legenda, Cutouts vznikli pôvodne z nepodarku. Jedného dňa roku 1959 Katz v návale nespokojnosti s pozadím svojej maľby jednoducho vystrihol ústrednú figúru z obrazu a primontoval ju na drevenú platňu. V priebehu rokov vyvinul vlastnú formu „obrazových sôch“, pomaľovaných z obidvoch strán, plochých hliníkových postáv, ktoré voľne stoja v priestore. Stávajú sa súčasťou prostredia, menia sa spolu s ním a vnímame ich ako fyzické bytosti.
Kurátor Katzovej hamburskej retrospektívy, riaditeľ múzea Dreichtorhallen Zdenek Felix hovorí, že v Katzovom newyorskom ateliéri zažil „stretnutie tretieho druhu.“ Zo svojho zorného uhla tam videl dvoch mužov sedieť na stoličkách, na prvý pohľad zahĺbených do rozhovoru. „Na zlomok sekundy som ich považoval za živých ľudí.“ Ale boli to Katzove výrezy – Cutouts.
Alex Katz tvrdí, že povrch vecí ukrýva množstvo informácií. „Práve portréty boli oblasť, ktorú takouto formou ešte nikto neprebádal.“ V jeho maľbách sa zlievali prvky popu: štylizácia, plagát, ploché pozadie, umelý pôvab, ktorý pritom pôsobil zvláštne prirodzene. „Fotky, televízia, reklama, to všetko tvorí spôsob, akým vnímame svet.“
EDWIN GRASSMEIER