BRATISLAVA – Spory medzi odborármi a ministrom práce, sociálnych vecí a rodiny Ľudovítom Kaníkom o novele Zákonníka práce pokračujú a odborári už začali v regiónoch zisťovať, či by ich členovia boli ochotní štrajkovať. Prezident Konfederácie odborových zväzov ešte pred včerajším rokovaním odborárskych vyjednávačov s ministrom a zamestnávateľmi povedal, že odborárske aktivity sa budú stupňovať, lebo sa nepodarilo zmeniť filozofiu návrhu novely.
Odborári podľa svojho hovorcu Ľubomíra Čierneho zisťujú prípadnú podporu pre protestné akcie proti novele. „Ak by bola podpora menej než 50 – 60 percent, do protestov nepôjdeme,“ povedal Čierny. Petičnú akciu proti novele však podľa neho podpisujú aj zamestnanci čo nie sú v odboroch a ich rodiny.
Minister a zamestnávatelia sa s odborármi naťahovali aj včera. Minulý týždeň bola delegácia sociálnych partnerov na konzultáciách v Ženeve pri Medzinárodnej organizácii práce a Kaník tvrdí, že organizácia nedala pre vládu žiadne záväzné odporúčania. Podľa neho je len na sociálnych partneroch na Slovensku, ako bude zákonník schválený, Ženeva iba poskytuje poznatky a skúsenosti, ako fungujú opatrenia v jednotlivých krajinách.
Viceprezident Konfederácie odborových zväzov Peter Gajdoš tvrdí, že organizácia odporučila zachovať súčasnú úroveň ochrany zamestnanca a upozornil na hrozbu celoslovenského štrajku. To sa nepáči ministrovi, ani zamestnávateľom.
Hlavný vyjednávač Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení Juraj Borgula tvrdí, že nikomu neprospeje, keď sa budú riešiť problémy násilím.
Kaník hovorí, že ostalo už len osem otvorených otázok. Do najbližšieho rokovania tripartity koncom tohto mesiaca chcú ešte partneri hľadať dohodu, aby boli s konečným znením zákona spokojní všetci.
Pred dvoma týždňami sa predbežne dohodli na otázkach výpovedí, skončenia pracovného pomeru na lehotu určitú, predĺženia skúšobnej lehoty, odstupného a odchodného. K najväčším rozporom došlo pri minimálnych tarifných nárokoch, kolektívnych pracovnoprávnych vzťahoch, uvoľňovaní zamestnancov, suspendovaní, kontrole odborov nad bezpečnosťou a ochranou zdravia pri práci, v dĺžke pracovného času v dvojzmennej a trojzmennej prevádzke, pri dodatkovej dovolenke a v otázke sprostredkovania zamestnania. (zoh, rf)