Podnikatelia sa boja, že nepríde dosť Rusov

„Rusi? Tak dvaja, traja zo sto turistov. Kto by sa terigal z Moskvy na Slovensko autom? Väčšina si zaplatí lietadlo. Nemyslím si, že vízová povinnosť s Ruskom a Bieloruskom sa u nás prejaví zásadne,“ hovorí znudený colník na slovensko-ukrajinskom priechod

e vo Vyšnom Nemeckom.

Priechod býva obyčajne plný, ale včera si tam mohli colníci a „pasováci“ pokojne zdriemnuť. Posviatočnú nudu len sem-tam narušilo osamotené auto, o kamiónoch nehovoriac. „S vízami to nemá nič spoločné. Okolo 85 percent ľudí, ktorí prechádzajú cez náš priechod, tvoria Ukrajinci, 8 až 10 percent Slováci, zvyšok iné národnosti. Prvé dni po sviatkoch sú u nás už tradične pokojné,“ vysvetľuje Ján Gargulák, vedúci pobočky Colného úradu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Deň pred Silvestrom pristáli na popradskom letisku dve lietadlá TU 154 z Moskvy. Priviezli posledných šťastlivcov, ktorým stačilo zaplatiť si pobyt v našich veľhorách bez vyčkávania pred slovenskou ambasádou v Moskve. „Zajtra a pozajtra sú plánované ďalšie prílety. Zatiaľ nebol zrušený žiaden. Cestovné kancelárie majú však obavy. Len v decembri sme prepravili 1230 ruských turistov,“ hovorí riaditeľka Letiska Poprad Anna Kováčová.

SkryťVypnúť reklamu

Tatranskí hotelieri sa už teraz chytajú za hlavu. Napríklad v hoteli Patria na Štrbskom Plese tvoria v zimných mesiacoch 85 percent klientely ruskí turisti. „Bombardujeme naše ministerstvá, aby niečo robili. Veď vízová povinnosť by nemala obmedzovať cestovný ruch. Ubezpečujú nás, že posilnili naše konzulárne služby v Moskve. Máme však informácie, že to nie je pravda,“ rozčuľuje sa riaditeľ Patrie Jozef Bendžala.

Dnes a zajtra mali na popradskom letisku pristáť štyri TU 154 z Moskvy. Namiesto nich pristane jedno, doplní ho malý JAK 42. Mark Blitstein, riaditeľ cestovnej kancelárie Pilgrim je zúfalý: „Vieme, že pricestuje skoro o dvesto ľudí menej. Ani nechcem myslieť na stratu, ktorá nám vznikne. Všetci si zaplatili pobyt, v hoteloch majú rezervované miesta.“

SkryťVypnúť reklamu

Zavedenie vízovej povinnosti pocítia aj naši podnikatelia, ktorí v horách poskytujú služby. Podľa neoficiálnych údajov totiž minie jeden ruský turista počas dovolenky na Slovensku priemerne 40-tisíc korún. (sen)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  5. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  8. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  1. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 7 097
  2. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 990
  3. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 4 256
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 4 034
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 3 827
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 494
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 068
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 562
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu