Netreba sa báť, treba sa iba pripraviť
Tejto skúšky by ste sa preto nemali obávať; je to dialóg a nie výsluch. Firma hľadá zamestnanca a vy zase ponúkate svoje služby a musíte si byť vedomí ceny svojich schopností a vedomostí. To ale neznamená, že by ste sa na osobný pohovor nemali dôkladne pripraviť - vašim cieľom je predsa presvedčiť, že ste tým najlepším kandidátom na miesto, o ktoré sa uchádzate.
Počítajte s tým, že ten, kto sa bude s vami zhovárať preštudoval vaše osobné materiály a zaregistroval body, ktoré je potrebné bližšie objasniť. Preto si prejdite znova svoj životopis a pokúste sa formulovať otázky, ktoré vám môžu byť položené. Takto si môžete pripraviť premyslené odpovede a predísť rozpakom nad otázkou, ktorú ste neočakávali.
Musíte predsa vedieť, kam idete
Dôležité je tiež vedieť niečo o firme, v ktorej sa uchádzate o pracovné miesto. Aj preto, že nebudete mať pocit úplne neznámeho terénu. Naviac si môžete vytvoriť lepšiu predstavu nielen o pracovnom prostredí a vzťahoch, ktorých súčasťou sa možno stanete, ale aj o tom, či vaše predstavy o mzde a iných pracovných podmienkach sú reálne. Nezanedbateľnou výhodou je aj to, že dokážete presvedčivejšie odpovedať na otázky - pracovník, ktorý s vami vedie rozhovor určite ocení, že prejavujete o jeho podnik záujem. Zdrojom informácií môžu pritom byť oficiálne dokumenty ako napríklad výročné správy, ale aj ľahšie dosiahnuteľné materiály - ekonomické noviny a časopisy, alebo materiály z výstav a veľtrhov.
Rozprávajte o svojich úspechoch, ale nepreháňajte
Tiež by ste mali mať jasnú predstavu o tom, čo si od nového pracovného miesta sľubujete vy a aké sú očakávania vášho potenciálneho zamestnávateľa. Tu by ste mali dobre uvážiť, nakoľko spĺňate požiadavky firmy, v ktorej sa uchádzate o miesto: kde sú vaše silné miesta a kde vaše slabiny. Vaše vzdelanie nemusí pritom hrať kľúčovú rolu - ak máte za sebou už určitú prax budete pravdepodobne musieť odpovedať na otázky, týkajúce sa vašich profesionálnych skúseností. AK ste začiatočník musíte zase zdôrazniť najzaujímavejšie obdobia vášho štúdia. Určite sa však musíte pripraviť na otázky, aké motívy vás viedli k tomu, že sa uchádzate o miesto práve v tejto konkrétnej firme. Nemali by ste tiež zabudnúť pripraviť si krátke zhodnotenie vašich štúdií (prípadne predchádzajúcej praxe) so zdôraznením úspechov. Pri vyratúvaní vašich úspechov a záujmov nenafukujte zbytočne svoje zásluhy a postavenie, ak bude váš partner pri rozhovore cítiť, že klamete, zavŕta sa do vás a bude sa vás snažiť vyviesť z miery, aby sa o vás dozvedel čo najviac.
V predvečer vstupu na neznáme územie
Napokon si v predvečer pohovoru zhromaždite všetky dokumenty, ktoré na pohovor potrebujete. Nemali by medzi nimi chýbať ani doklady o absolvovaní jazykových, počítačových či odborných kurzoch, diplomy zo stáží, potvrdenia a pracovné posudky z predchádzajúcich pracovísk A upokojte sa: to, že máte v žalúdku kameň, je úplne normálne. Aj najskúsenejší ľudia určite pociťujú nervozitu pred vstupom na neznáme územie. Ak ste príliš úzkostlivý, skúste niekoľko relaxačných cvikov, alebo choďte na prechádzku s priateľmi.
(gal)
Autor: Podľa publikácie Beatrice Monnet: Jak uspět při přijímacím pohovoru