
Včera zatknutý francúzsky podnikateľ Alfred Sirven, hľadaný v súvislosti s niekoľkomiliónovými korupčnými škandálmi, začiatkom 90. rokov povedal, že má informácie, pre ktoré „by celá republika 20-krát vyskočila“.
FOTO - REUTERS
Sirven, bývalý druhý najvyššie postavený predstaviteľ spoločnosti Elf, bol na úteku od roku 1997. Francúzska tlač ho nazvala „číslo 2“ v prípade defraudácie Elf.
Ako informovala agentúra EFE, vo chvíli, keď mu príslušníci polície nasadili putá, Sirven vyhlásil, že nespáchal žiadny zločin a je iba obyčajnou „obeťou politického komplotu“. „Na Filipínach nemám peniaze. Všetky historky o mojich bankových účtoch sú novinárskymi výmyslami,“ dodal.
Alfred Sirven bol zapletený do škandálu okolo predaja šiestich fregát Lafayette Taiwanu za 16 miliárd frankov, ktorý uskutočnil francúzsky producent zbraní Thomson-CSF.
Na Sirvena 13. júna 1997 vydali zatykač za spoluúčasť a spreneveru prostriedkov v rámci aféry Elf. Ďalší zatykač naňho je z 30. marca 1998, tentoraz za zneužitie verejných prostriedkov, ktoré vyšetrovatelia zistili pri vyšetrovaní prípadu bývalého francúzskeho ministra zahraničných vecí Rolanda Dumasa a jeho bývalej milenky Christine Deviersovej-Joncoursovej. Až v januári v roku 1999 ho začalo hľadať všetkých 177 pobočiek Interpolu vo svete, pričom Sirven bol zatiaľ ako posledný neprítomný na lavici obvinených v prípade exministra Dumasa.
Filipínska polícia ho zatkla na základe informácií, ktoré dostala od francúzskej polície. Tá už niekoľko mesiacov sledovala jeho pohyb v tejto ázijskej krajine. Sirven začiatkom 90. rokov povedal, že má informácie, pre ktoré by celá „republika vyskočila 20-krát“.
Takmer neuveriteľné predlžovanie vydania prvého zatykača zo strany Interpolu, ďalej získanie falošného pasu a úspech v politických kruhoch však vytvorili pochybnosti o tom, že existujú ľudia, ktorými veľmi záleží na tom, aby Sirven o svojich tajomstvách nerozprával.
Boli to práve novinári z francúzskeho časopisu „Paris-Match“, a nie spravodlivosť, ktorí ako prví zistili, že hľadaný podnikateľ sa nachádza na Filipínach. Časopis v auguste a neskôr i v novembri uverejnil články, ktoré sudcov prinútili konať.
(tasr, taa)