
Komisár Európskej únie pre obchod Pascal Lamy vľavo odpovedá na otázku novinára po trojdňovom rokovaní Svetovej obchodnej organizácie (WTO) v Tokiu. Ministri z vyše dvadsiatich krajín sa nedohodli na kľúčových otázkach o reforme poľnohospodárskeho obchodu a prístupu najchudobnejších krajín k liekom, zachraňujúcim život. Vpravo vedľa Lamyho stojí komisár únie pre poľnohospodárstvo Franz Fischler. FOTO - REUTERS, ERIKO SUGITA
TOKIO - Ministri z vyše dvadsiatich krajín ukončili tokijské rozhovory Svetovej obchodnej organizácie bez dohody. Rozhovory sa týkali kľúčových otázok o poľnohospodárskej reforme a o prístupe chudobných krajín k dôležitým liekom.
Rozdiely sa najviac prejavili pri návrhu hlavného sprostredkovateľa Svetovej obchodnej organizácie pre poľnohospodárstvo Stuarta Harbinsona. Jeho plán navrhoval zníženie importných taríf na poľnohospodárske tovary bez konkrétnej výšky. Proti plánu sa postavili obidve najväčšie skupiny krajín. USA a ďalší veľkí exportéri žiadajú agresívnu liberalizáciu, ochranárske Japonsko a Európska únia zasa menej dramatické zmeny. Strany sa nedohodli, či tento návrh bude základom pre negociácie, a tak ho poslali späť na prepracovanie.
Kritika sa ušla hlavne únii. Austrálsky minister obchodu Mark Vaile sa napríklad obáva, že Európa nie je pripravená hrať rovnakú úlohu, ako očakáva od svojich partnerov. „Ak bude únia pokračovať vo svojom prístupe, rokovania sa môžu dostať do patovej situácie,“ myslí si Vaile.
Rozdielne názory majú krajiny aj na návrhy dovoliť rozvíjajúcim sa krajinám importovať lacné kópie patentovaných liekov. Žiadosť Washingtonu zaviesť reštrikcie na lieky, ktoré má pokrývať dohoda, už spôsobili, že väčšina rokujúcich krajín sa do konca minulého roka nestihla s organizáciou dohodnúť.
Poľnohospodárske otázky by sa pritom mali vyriešiť do konca marca tohto roka, inak hrozí, že Svetová obchodná organizácia neskončí rokovania do januára 2005.
Tokijské rozhovory boli jedným z kôl rokovaní, ktoré sa začali v novembri 2001 v katarskej Dohe. Ich hlavnou témou je liberalizácia svetového obchodu s dôrazom na poľnohospodárstvo, služby, priemyselné tovary a iné sektory. Ďalšie stretnutie by sa malo uskutočniť v Ženeve. (tasr)