Ich spoločným rysom bolo, že ľudia protestovali aj voči postojom vlastných vlád, ktoré postup USA podporujú.
V Budapešti sa začalo už doobeda, keď niekoľko tisíc demonštrantov vytvorilo na jednom z mostov živú reťaz a nahádzali do Dunaja niekoľko stoviek „mierových“ papierových lodiek.
Poobede sa v centre mesta konala druhá demonštrácia, odhady organizátorov sa líšili od 50- do 25-tisíc. Polícia tvrdí, že počet nepresiahol 10-tisíc.
Zvláštnu časť demonštrantov tvorili príslušníci krajnej pravice, ktorí využili príležitosť, aby nadávali súčasnej – podľa nich nedostatočne maďarskej – vláde. Ostatní demonštranti sa od nich dištancovali.
V Poľsku sa demonštrovalo v niekoľkých mestách. Najviac, asi 1500 ľudí sa zišlo vo Varšave. Všetky manifestácie prebehli pokojne.
V Prahe boli dve oddelené demonštrácie. Väčšia z nich sa konala neskoro popoludní, keď niekoľko stoviek prevažne komunistických demonštrantov pochodovalo mestom a skončili pred americkým veľvyslanectvom. Traja zo starších protestujúcich skolabovali a museli ich previezť do nemocnice.
Približne desaťtisíc ľudí demonštrovalo v chorvátskom hlavnom meste Záhreb. Pred americkou ambasádou zapálili americkú zástavu.
Po dvoch tisíckach demonštrantov sa zišlo v Kyjeve a Sofii, niekoľko stoviek prevažne komunistov demonštrovalo aj v Moskve. Menšie demonštrácie sa konali aj v prevažne moslimských mestách v Bosne.
PETER MORVAY a čtk