Rodné mesto Georgesa Simenona, otca slávneho komisára Maigreta, rozbehlo vo veľkom štýle oslavy jeho stých narodenín. Simenon zomrel roku 1989 a je považovaný za jedného z najslávnejších Belgičanov vôbec. Po jeho komisárovi Maigretovi bolo slávnostne pomenované jedno z lutyšských námestí a od víkendu je verejnosti prístupná výpravná výstava nazvaná Simenonovo storočie.
Výstava sa koná na zahmlených nábrežiach, v kajutách parníkov, kanceláriách inšpektorov a súkromných detektívov – je zaujímavým porovnaním pracovísk Maigreta, Sherlocka Holmesa, Nestora Burmyho a Philipa Marlowa. A, samozrejme, vystavuje sa aj v Simenonovej pracovni.
„Písal rovnako ako žil – bezuzdne ako more, ktoré valí svoje vlny,“ píše o Simenonovi týždenník Le Vif a upozorňuje, že zo všetkých spisovateľov storočia bol „najprekladanejší, najviac jeho príbehov sa dostalo na filmové plátna, žiadneho žánru sa nebál a z plagiátorov si nerobil nič.“ Aj jeho vlastný život by mohol byť námetom na román: šestnásťročný písal do novín, keď mal dvadsaťpäť, bol v Paríži milencom Josephine Bakerovej, pracoval ako reportér v Afrike, ako lodník, ako kovboj na americkom Západe, bol robotníkom a kastelánom vo Švajčiarsku.
Výstava otvorila projekt Simenonov rok. Viac o ňom sa môžete dozvedieť na www.simenon2003.be .
(čtk)