
Vodcovia rakúskych politických strán, ktoré uspeli v parlamentných voľbách, začínajú odznova. Z hry je zrejme len šéf Zelených Alexander van der Bellen (prvý zľava). Wolfgang Schüssel (ľudovci), Alfred Gusenbauer (sociálni demokrati) a Herbert Haupt (slobodní) budú o novej vláde rokovať ďalej.
FOTO - TASR/AP
Dva mesiace potreboval rakúsky kancelár a víťaz volieb Wolfgang Schüssel, aby zistil, že so sociálnymi demokratmi (SPÖ) vládu nevytvorí. Iba týždeň mu stačil, aby k rovnakému záveru došiel aj v prípade Zelených.
Tri mesiace po minuloročných parlamentných voľbách je tak v Rakúsku všetko po starom: nová vláda je v nedohľadne. Čo bude ďalej, vie len Schüssel sám.
Nádej na jedinečný európsky experiment žila iba týždeň, predsa však na seba pritiahla značnú pozornosť médií. Spojenectvo Zelených a ľudovcov mohlo v očiach Európy rehabilitovať Rakúsko, kancelára Schüssela i jeho stranu.
Zelení sa mohli po 16 rokoch v opozícii dostať k moci. „Zelení mohli konečne dokázať, že to nie sú zmätkári, ako sa o nich často tvrdilo v predvolebnej kampani. Pre ľudovcov a Zelených spolu bolo dôležité, že v budúcich voľbách by mohli citeľne oslabiť pozíciu sociálnych demokratov,“ povedal pre SME politológ Peter Hajek z inštitútu OGM.
Rokovania trvali iba týždeň. Podľa Hajeka prebiehali dobre. Účastníci dodržiavali dohodu a o obsahu toho navonok veľa nepreniklo. To bol dobrý znak. Isté riziko tu však bolo: „Vyjednávači za Zelených neboli pod tlakom: nič ich nenútilo, aby do vlády naozaj vstúpili a vedeli, že musia strane, ktorá je v názore na účasť vo vláde rozpoltená, predložiť naozaj výborný výsledok rokovaní. To znamená, že aj keď rokovania prebiehajú dobre, môžu stroskotať.“
To sa aj po záverečnom 16-hodinovom rokovacom maratóne stalo. Oficiálne sa obe strany nedohodli na otázke dôchodkov a poplatkov za štúdium.
Šéf Zelených Alexander Van der Bellen k atmosfére povedal: „Boli sme prekvapení, ako málo pružnosti ukázali ľudovci počas tých 16 hodín.“
Generálna tajomníčka ľudovcov Maria Rauchová-Kallatová videla príčinu neúspechu na druhej strane rokovacieho stola: „Škoda, že Zelení stratili v posledných metroch odvahu.“
Čo bude ďalej, vie zrejme len Schüssel. Pomery sa stali príliš neprehľadné, než aby bolo možné uplatniť tradičné scenáre. Dnes sa nezdajú nepravdepodobné ani špekulácie typu: Schüssel nehľadá koaličného partnera, chce predčasné voľby, v ktorých by získal absolútnu väčšinu, alebo chce menšinovú vládu.
Oficiálne však z troch alternatív, ostali Schüsselovi ešte dve. Doterajší koaličný partner slobodní a opoziční sociálni demokrati majú o účasť vo vláde stále záujem. S oboma však už Schüssel viac či menej oficiálne rokoval a nebol spokojný. Dá sa očakávať, že do hry vstúpi aj rakúsky prezident Thomas Klestil. Ten už koncom januára Schüsselovi odkázal, že je načase, aby jasne povedal, s ktorou z troch parlamentných strán chce vytvoriť koalíciu: „Obyvatelia Rakúska i sám prezident na to čakajú s rastúcou netrpezlivosťou.“
Kancelár Schüssel získal povesť chladného taktika dávno. Či však s voličskou trpezlivosťou nehazarduje príliš, sa ukáže onedlho.
CHRONOLÓGIA
24. november 2002: Parlamentné voľby, v ktorých so 42-percentami jednoznačne zvíťazili ľudovci (ÖVP), druhí boli sociálni demokrati (SPÖ), tretí slobodní (FPÖ) a poslední Zelení. Ľudovci môžu vytvoriť vládu s ktoroukoľvek stranou.
26. novembra: prezident Thomas Klestil poveril zostavením vlády šéfa ÖVP Wolfganga Schüssela.
29. november: Schüssel začal predbežné rokovania so šéfom SPÖ Alfredom Gusenbauerom.
3. december: Začali sa sondážne rozhovory medzi ÖVP a SPÖ.
21. január 2003: Gusenbauer predložil prezídiu strany výsledky sondážnych rozhovorov. To sa jednohlasne vyslovilo za začatie riadnych koaličných rozhovorov.
22. január: Schüssel sa prekvapujúco vyslovil, že bude ďalej rokovať aj s FPÖ a Zelenými.
27. január: Schüssel ponúkol Zeleným koaličné rokovania.
5. február: Predsedníctvo Zelených pomerom hlasov 21 ku ôsmim odsúhlasilo začatie koaličných rozhovor s ľudovcami.
10. február: Začali sa rokovania medzi ľudovcami a Zelenými.
16. február: O 6. hodine ráno oznámil šéf Zelených Alexander van der Bellen, že rozhovory stroskotali.
(podľa APA)