V Rusku žije podľa odhadov polície až 10 miliónov nelegálnych prisťahovalcov. Do boja proti nim včera nasadili novú zbraň - migračnú kartu. Každý cudzinec dostane pri prekročení ruskej hranice takzvanú migračnú kartičku, ktorá obsahuje nielen údaje o totožnosti, ale predovšetkým o mieste jeho pobytu v Rusku, cieľoch cesty a dokonca i o jeho pohybe po Ruskej federácii.
Cudzinci, ktorí boli v Rusku už pred 14. februárom 2003, si kartu musia vyzdvihnúť na úradoch OVIR. Tie sú postrachom všetkých držiteľov zahraničných pasov a preslávili sa v minulosti nekonečnými radmi, protivnými úradníčkami a totálnou skorumpovanosťou.
Polícia je pripravená cudzincov kontrolovať a kto nebude mať migračnú kartu, môže dostať pokutu, alebo byť dokonca i vyhostený. Rusko má vážne dôvody na to, aby zaviedlo prísnejšie opatrenia voči cudzincom. Migračné úrady zdôrazňujú, že akcia nie je namierená proti turistom, ale predovšetkým proti tým, ktorí v krajine nelegálne pracujú. Len v Moskve je podľa odhadov vyše milióna zahraničných robotníkov, ktorí nie sú nikde registrovaní.
Podľa riaditeľa Správy pre migráciu pri moskovskom Úrade vnútorných vecí Anatolia Baturkina na jedného oficiálneho zamestnaného robotníka pripadá 20 „nelegálnych.“ Z toho 85 percent tvoria občania Vietnamu, Číny a Ukrajiny. Minulý rok bolo z Moskvy deportovaných skoro 6 a pol tisíc zahraničných robotníkov, ale podľa polície ide len o vrchol ľadovca. Pracovníci ukrajinského veľvyslanectva v Moskve odhadujú počet svojich občanov nelegálne žijúcich v Rusku na 3 milióny. Aké percento z toho sú prostitútky, sa nikto neodváži tvrdiť, ale faktom je, že touto profesiou sa Ukrajinky v Rusku preslávili a rozhodne na ňu nemajú vydané pracovné povolenie.
V Moskve má riadne povolenú pracovnú činnosť len 66-tisíc cudzincov. Oficiálne má migračná karta celý proces uzákonenia pobytu cudzinca na území Ruska zjednodušiť, ale v skutočnosti pomáha už aj tak prebujnenej korupcii a ponižovaniu na úradoch. V Moskve sa objavili reklamy firiem, ktoré ponúkajú zariadenie karty bez jedinej návštevy OVIRu, ale za príslušnú cenu. Vedenie týchto firiem má kontakty na úradníkov, ktorí tiež za dostatočný obnos vydajú kartu prakticky komukoľvek.
Ročne navštívi Rusko asi 20 miliónov cudzincov. Podľa zákona „O právnom štatúte cudzincov,“ ktorý začal platiť 1. novembra 2002, sa delia na „dočasne prebývajúcich,“ „dočasne žijúcich“ a „trvale žijúcich.“ Prvá skupina nepredstavuje veľký problém. Zato zvyšné dve áno. Migračné karty majú pomôcť vytvoriť centrálnu kartotéku cudzincov, ktorí navštívili Rusko a evidenciu tých osôb, ktoré nemajú právo stať sa nikdy „trvalo“ alebo „dočasne žijúcimi“ v Rusku. Patria medzi ne mimochodom i chorí na AIDS a narkomani. Ten, kto získa právo na dlhodobý pobyt v Rusku, ale nikdy nemôže pracovať v štátnej správe, v námornej obchodnej flotile a nemôže byť kapitánom lietadla.