Iné vyjadrenia predstaviteľov maďarských menšín aj v zahraničí však naznačujú, že novela zákona podľa nich príliš zužuje okruh výhod pre zahraničných Maďarov. Mnohým Maďarom prekáža aj to, že zo zákona na žiadosť Európskej únie vypadnú pojmy ako „maďarský národ“, ktoré zahrňovali aj Maďarov mimo Maďarska.
Šéf SMK včera naznačil, že politickým problémom je vytvorenie zmiešanej slovensko-maďarskej komisie. Má o ňom hovoriť aj koaličná rada.
SMK má informácie, že by v komisii nemal byť napríklad štátny tajomník ministerstva školstva László Szigeti. „Nemyslím si, že je to pre nás prijateľné,“ podotkol Bugár. Začudoval sa, ako má komisia zjednocovať napríklad názory na krajanský zákon, keď sama fakticky neexistuje.
Iné informácie z vládnych zdrojov však hovoria, že komisia už vznikla.
Denník SME predvčerom napísal, že pochybnosti o účinnosti zmiešanej komisie vyjadril aj maďarský šéf diplomacie László Kovács v liste ministrovi zahraničia Eduardovi Kukanovi.
Balázs Jarábik z Centra právnych analýz nadácie Kalligram dokonca povedal, že „komisia pracuje nepravidelne, vykonávací mechanizmus jej uznesení je veľmi ťažkopádny a tieto uznesenia navyše slovenská a maďarská strana často interpretujú rôzne“.
Spolupredseda zmiešanej slovensko-maďarskej komisie pre záležitosti menšín Miroslav Mojžita, ktorý je vo funkcii len od polovice decembra, však tvrdí, že o žiadnych kritických zmienkach Kovácsa nevie. „Minister László Kovács hovorí, že považuje za dobré, aby sa ministri stretli a dali politický smer práce zmiešanej komisie,“ dodal. Text novely krajanského zákona slovenská strana ešte nemá.
Návrh novej verzie zákona už dostali maďarské politické reprezentácie v susedných krajinách. Budapešť podľa hovorcu maďarského ministerstva zahraničia Tamása Tótha stále pracuje na tom, aby sa Stála maďarská konferencia zišla ešte do konca februára. „Dúfame, že Maďari za hranicami pochopia, že zmeny boli potrebné, keďže zákon sa nestretol so súhlasom vlád niektorých susedných krajín a ani so súhlasom európskych inštitúcií,“ dodal. „So susednými krajinami okrem Slovenska sme zatiaľ rokovali iba o princípoch, z ktorých novelizácia vychádza.“ povedal Tóth. (sp, pm)