obrany Šigeru Išiba. Vyhol sa výrazu preventívny útok - japonská ústava je po II. svetovej vojne protivojnová.
„Bolo by neskoro, keby nejaká raketa už letela na Japonsko,“ povedal minister známy ako vojenský jastrab. „Naša krajina použije vojenskú silu v sebaobrane, ak bude Severná Kórea zbrojiť proti Japonsku,“ dodal Išiba. Prvá fáza útoku by smerovala proti raketovým silám.
Silné japonské slová sú reakciou na aktivitu Severnej Kórey, ktorú zachytili aj americké družice. KĽDR má rakety Tepodong-2, ktoré by mohli zasiahnuť západné pobrežie USA. Tieto strely zatiaľ nevyskúšali. Podľa amerických spravodajských zdrojov sa začiatkom januára zvýšila činnosť v skúšobnom zariadení na severnom pobreží KĽDR. Nie je známe, či došlo až k vstreknutiu tekutého paliva do motora.
Severná Kórea včera schopnosť zasiahnuť územie USA potvrdila a pohrozila, že do prípadnej vojny by boli vtiahnuté aj ďalšie krajiny v okolí Kórejského polostrova. Americké vojská majú svoje základne v Japonsku aj v Južnej Kórei. Američania odhadujú, že Severná Kórea by mohla mať dve atómové bomby.
Išiba po nástupe do funkcie vlani v septembri povedal, že Japonsko by malo posilniť obranyschopnosť, aby nebolo také závislé od pomoci Spojených štátov. Ďalej podporuje americký obranný raketový systém v Ázii (TMD), ktorý by mal byť štítom pre americké jednotky v Ázii a pre ich spojencov. Silný odpor je proti tomuto projektu v Číne, ktorá sa obáva, že by sa súčasťou systému mohol stať aj Taiwan.
(mch, reuters, čtk)
Raketové pokusy
KĽDR prvýkrát vydesila Japonsko v roku 1993 odpálením rakety stredného doletu Rodong-1, ktorá spadla do Japonského mora. O päť rokov neskôr už vyskúšala raketu dlhého doletu Tepodong-1. Preletela japonským vzdušným priestorom a jej časť dopadla do Tichého oceánu. Pchjongjang tvrdil, že išlo o pokus vyniesť na obežnú dráhu družicu. (r)