Dáždnik – 7. septembra 1978 stál na preplnenej autobusovej zastávke v Londýne bulharský disident a pracovník BBC Georgi Markov. Zrazu pocítil ostrú bolesť v stehne, otočil sa a uvidel muža ako zdvíha zo zeme dáždnik. Muž s cudzím prízvukom sa mu ospravedlnil a zmizol. O pár hodín si objavil na pravej nohe veľkú červenú škvrnu, neskôr dostal vysokú horúčku, upadol do kómy a o štyri dni zomrel. Príčina smrti: otrava krvi spôsobená ricínom, ktorý mu vpichli do stehna pomocou dáždnika. Išlo o akciu KGB a bulharskej tajnej služby.
Cigarety – neškodia len pre nikotín. Niekedy môžu obsahovať maličkú nálož, ktorá po zapálení cigarety vybuchne. Niekedy zabije, niekedy zmrzačí. Používajú ich mafiáni na vybavovanie účtov, teroristi na likvidáciu nepriateľa, ale aj žiarliví manželia.
Topánky – 22. decembra 2001 nastúpil na palubu lietadla letiaceho z Paríža do Miami Richard Reid. Na palube bolo okrem neho 196 ľudí. V opätku Reidovej topánky bola malá nálož. Keď sa ju pokúšal odpáliť zápalkou, cestujúci ho zbadali a spacifikovali. Lietadlo sprevádzané leteckými stíhačkami potom pristálo v Bostone. Koncom januára prívrženca al-Káidy Richarda Reida odsúdili na doživotie.
Mobil – jeho použitie je pomerne široké. Dá sa použiť na odpálenie nálože - to sa stalo minulý rok v júli, keď odpálili výbušninu v jedálni Hebrejskej univerzity v Jeruzaleme. Aj ďalší prípad je spojený s Izraelom - agenti jeho tajnej služby zabili popredného člena Hamasu a jedného z najskúsenejších výrobcov bômb tak, že mu nechali mobil vybuchnúť pri tvári. Stalo sa to v roku 1996 v pásme Gazy. V tom istom roku zabili aj čečenského prezidenta Džochara Dudajeva. Jedna z verzií hovorí, že ruská tajná služba ho zamerala cez jeho mobil a vypálila naňho raketu. Minulý týždeň zadržala polícia vo Francúzsku strieľajúci mobil. V arzenáli ho mali členovia zločineckého gangu. Tieto mobily sa vraj vyrábajú vo východnej Európe.
Kamera – afganského opozičného vodcu Ahmada Masúda zabili teroristi z al-Káidy dva dni pred 11. septembrom 2001 počas fingovaného televízneho rozhovoru. Vrahovia si dojednali rozhovor a počas neho vybuchla bomba umiestnená v kamere.
Lietadlo – chronicky známy je prípad dvojičiek. Príklad z tohto útoku si zobral 15-ročný Charles Bishop, ktorý narazil s malým lietadlom Cessna do budovy Bank of America. Útok neprežil. Pred smrťou napísal odkaz vzdávajúci poctu bin Ládinovi.
Nákladné auto – v apríli zomrelo v tuniskej Džerbe 21 ľudí, keď pri miestnej synagoge vybuchlo cisternové auto. K útoku sa prihlásila al-Káida. V lete sa v Izraeli odohralo niekoľko pokusov o nabúranie benzínových púmp či palivových depozitov autami naloženými výbušninami.
Čln – teroristi z al-Káidy použili malé člny naplnené výbušninami ako zbraň opakovane. Pred dvoma rokmi narazili do americkej lode USS Cole v prístave v Jemene. Zabili 17 Američanov. Minulý rok narazili do francúzskeho tankera. Posádka vyviazla len so zraneniami.
List – aj bežná pošta sa môže stať poslom smrti. V obálkach od 11. septembra straší antrax, už predtým sa v Rakúsku ozýval listový bomber. Najznámejšou obeťou bol vtedajší viedenský primátor Helmut Zilk, ktorému balík vybuchol v ruke a zmrzačil ho. (mik) FOTO - REUTERS, TASR, ČTK